«رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه امروز (پنج شنبه) اعلام کرد که پارلمان این کشور احتمالا هشتم یا نهم ژانویه ۲۰۲۰ (۱۸-۱۹ دی) مجوز اعزام نیروی نظامی ترکیه به لیبی را صادر خواهد کرد.

اردوغان در نشست حزب عدالت و توسعه در آنکارا اعلام کرد که به دنبال درخواست رسمی دولت وفاق ملی لیبی و با صدور مجوز از سوی پارلمان ترکیه اعزام نیرو به لیبی آغاز خواهد شد.

رییس جمهوری ترکیه تاکید کرد که آنکارا انواع حمایت ها را از دولت مستقر در طرابلس برای مقابله با نیروهای موسوم به ارتش ملی به رهبری ژنرال «خلیفه حفتر» به عمل خواهد آورد.

اردوغان خاطرنشان کرد: هدف ترکیه از حضور در مدیترانه برتری جویی و تسلط بر حقوق دیگران نیست، بلکه برای مقابله با کسانی است که قصد پایمال کردن حقوق این کشور را دارند.

رییس جمهوری ترکیه همچنین اعلام کرد که کشورش با تونس برای حمایت سیاسی از دولت وفاق ملی به توافق رسیده و آنکارا اصرار دارد تا الجزایر، قطر و تونس در کنفرانس برلین با موضوع لیبی حضور پیدا کنند.

ترکیه و لیبی ششم آذر ماه و در جریان سفر فایز السراج  رییس دولت وفاق ملی لیبی به آنکارا و دیدار با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه، دو قرارداد مهم امضا کردند.

توافق نخست در مورد حریم دریایی ترکیه و لیبی در دریای مدیترانه و قرارداد دیگری در مورد توسعه همکاری‌های امنیتی و نظامی میان دو طرف امضا شد.

طبق توافق نظامی ترکیه می تواند در صورت درخواست طرابلس به ارتش و پلیس لیبی کمک نظامی کند؛ این اقدام جدید ترکیه در شرق مدیترانه باعث ایجاد تنش میان این کشور با یونان، مصر و سایر کشورها شده است.