رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به تصویب قطعنامه‌ای در کنگره آمریکا گفت که اگر لازم باشد پایگاه‌های نظامی میزبان نیروهای آمریکایی در کشورش را تعطیل می‌کند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه یکشنبه‌شب در گفت وگویی به تصویب قطعنامه‌ای در کنگره آمریکا برای به رسمیت شناختن «نسل‌کشی ارامنه» توسط دولت عثمانی واکنش نشان داد و از کارنامه سیاه اروپا و آمریکا در قتل عام و به بردگی گرفتن سرخپوستان و سیاهپوستان گفت.

اردوغان همچنین پیرامون واکنش عملی به این اقدام در کنگره آمریکا تاکید کرد: در صورت لزوم با هیات‌های دیپلماتیک خود رایزنی می‌کنیم و اگر ضرورت داشته باشد ممکن است اینجیرلیک [پایگاه هوایی در جنوب استان آدانا] و کوره‌جیک [پایگاه راداری در شرق استان مالاتیا] را ببندیم.

رئیس جمهوری ترکیه این قطعنامه را “سیاسی” و ناشی از دو قطبی شدن شدید فضای سیاسی آمریکا دانست و برخی سیاستمداران آمریکایی را متهم به سوء استفاده از تحولات ترکیه برای ضربه زدن به دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده کرد.

سنای آمریکا پنجشنبه گذشته قطعنامه‌ای را تصویب کرد که کشتار ارامنه در سال‌های جنگ جهانی اول از سوی دولت عثمانی را رسما به عنوان «نسل‌کشی» شناسایی می‌کند؛ این قطعنامه پیشتر با رای قریب به اتفاق در مجلس نمایندگان آمریکا نیز تصویب شده بود.

پیشتر «لیندزی گراهام» سناتور ایالت کارولینای جنوبی در جریان سفر «رجب طیب اردوغان» رییس‌جمهوری ترکیه به واشنگتن، به درخواست کاخ‌سفید مانع از تصویب این قطعنامه در سنای آمریکا شده بود.
گراهام دراین باره گفت که به دلیل نامناسب بودن زمان رای‌گیری برای این قطعنامه، به درخواست مقام‌های ارشد کاخ سفید از رای‌گیری برای آن جلوگیری کرده بود.