مشاور امور آموزشی سفارت ترکیه در ایران از درخواست رسمی این کشور برای تاسیس رشته زبان و ادبیات ترکی در دانشگاه تهران خبر داد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از حسن اکینجی مشاور امور آموزشی سفارت ترکیه در ایران گزارش داد که دریا اروس، سفیر ترکیه در ایران با محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران ملاقات و به صورت رسمی درخواست راه اندازی کرسی زبان و ادبیات ترکی استانبولی را در دانشگاه تهران داده است.

به گفته مشاور امور آموزشی سفارت ترکیه در تهران این درخواست در مرحله بررسی بوده و سفارت ترکیه نیز برای نیل به این هدف به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

دویچه وله نیز در گزارشی به تاریخچه تدریس زبان و ادبیات فارسی در ترکیه اشاره کرده و آورده است که اولین کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشکده زبان، تاریخ و جغرافیای دانشگاه آنکارا ایجاد شده است. 

دانشکدۀ زبان دانشگاه آنکارا در سال ۱۹۳۵ تأسیس شده و کرسی زبان و ادبیات فارسی این دانشگاه یکی از نخستین کرسی‌های زبان و ادبیات در این دانشکده است.

رشتۀ زبان و ادبیات فارسی این دانشگاه از سال ۱۹۸۱ تا کنون به صورت پیوسته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا فارغالتحصیل داشته است.

در دارالفنون استانبول که اکنون نام دانشگاه استانبول را به خود گرفته است از سال ۱۹۰۰ ادبیات فارسی در کنار ادبیات عرب یکی از دروس تدریس شده در دانشکدۀ ادبیات بوده است.

با تلاش‌های هلموت ریتر، شرق شناس مشهور آلمانی در دانشگاه استانبول رشتۀ زبان و ادبیات فارسی به همراه زبان و ادبیات عرب با نام رشتۀ “فیلولوژی عرب- فارس” ایجاد شده بود.

دانشگاه آتاتورک ارزروم نیز در سال ۱۹۶۸ رشتۀ زبان و ادبیات فارسی را ایجاد کرده و از سال ۱۹۷۴ این دانشگاه در رشتۀ مزبور دانشجو پذیرفته است.

در سال ۱۹۸۹ نیز دانشگاه سلجوق قونیه رشتۀ زبان و ادبیات فارسی را تأسیس کرده است. در سال ۱۹۹۲ دانشگاه “قریق قلعه” نیز در رشتۀ زبان و ادبیات فارسی پذیرش دانشجو را آغاز کرده و این دانشگاه برای اولین بار در سطح ترکیه در رشتۀ مترجمی زبان فارسی نیز دانشجو گرفته است.

علاوه بر دانشگاه‌های فوق، کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌هایی چون دجله، حران، ارجیس، قراتکین، ابراهیم چچن،ییلدییم بیازیت، سلیمان دمیل، قفقاز، آرداخان و غازی عثمان پاشا به طور رسمی ایجاد شده و اساتید و مربیان زبان و ادبیات فارسی در آن دانشگاه‌ها آغاز به کار کرده‌اند ولی هنوز پذیرش دانشجو آغاز نشده است.

سازمان سنجش ترکیه علاوه بر زبان‌های انگلیسی، فرانسه، آلمانی و سایر زبان‌های زنده دنیا هر ساله آزمون زبان فارسی را نیز برگزار می‌کند که مدرک قبولی این آزمون هم در دانشگاه‌ها و هم در ادارات ترکیه اعتبار دارد.

سازمان‌های غیر دولتی نیز در ترکیه زبان فارسی را آموزش می‌دهند. در آنکارا و استانبول علاوه بر مؤسسات وابسته به سفارت ایران، جمعیت‌ها و انجمن‌هایی همچون انجمن تحقیقاتی مولانا دوره‌های آموزش زبان فارسی را برگزار می‌کنند.