به دوستان شنود گفتم ببینید عراقی ها چه می گویند؟ (یک شنود به کلی سری از ستاد کل ارتش عراق کشف کرده بودیم)؛ عراقی ها می گفتند که ایرانی ها در حال عقب نشینی هستند و ما همچنان به کاستن نیروها ادامه دادیم و در شنودهای بعدی متوجه شدیم که عراقی ها به نیروهایشان هم مرخصی می دهند. بنابراین تصمیم گرفتیم عملیات کربلای 5 را انجام دهیم.

 محسن رضایی، فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس، با حضور در برنامه زنده “حالا خورشید” – با اجرای رضا رشید پور -به سوالات و انتقاداتی که در روزهای اخیر درباره توئیت جنجالی وی مطرح شده بود پاسخ داد. نکات اصلی حرف های رضایی به شرح زیر است:

* هر سال دی ماه با یک داستان تکراری مواجهیم که یک عده ای می گویند کربلای ۴ لو رفته و فرماندهان به جان بچه های مردم توجهی نداشتند. امسال هم این گونه بود. بنابر این من یک توئیتی زدم که بیایید از یک زاویه دیگر هم نگاه کنید که ما عملیات را تبدیل به فریب کردیم. منتهی از این حرف من یک طور دیگر برداشت شد.

* این یک تحلیل پسینی است و ما عملیات کربلای ۴ را برای این طراحی کرده بودیم که به جنوب بصره برسیم ولی چون به اهداف نرسیدیم چند ساعت بعد دستور عقب نشینی دادیم. این یک عملیات اصلی بود. ۲۶۰ گردان نیرو پای کار آورده بودیم ولی چون اوضاع مناسب نشد، ۶۰ گردان بیشتر را وارد نکردیم.

* با این اوصاف، ۲۴ ساعت بعد عملیات کربلای ۴ را تبدیل به عملیات فریب کردیم.

* در کربلای ۴ وقتی احساس کردیم در یک شرایط خاصی هستیم به این فکر افتادیم آن را به عملیات فریب تبدیل کنیم. گفتیم تنها راه این است که نیروها را ۱۳۰ کیلومتر تا اهواز عقب نشینی دهیم. همزمان از شیوه تبلیغات هم استفاده کردیم و برغم عدم پیروزی، شروع کردیم به نواختن مارش پیروزی و تبلیغات پیروزی.

* به دوستان شنود گفتم ببینید عراقی ها چه می گویند؟ (ما بی سیمی انگلیسیی را پیدا کردیم و به دانشگاه شریف فرستادیم و با مهندسی معکوس توانستیم به اطلاعات آنان و صحبت‌های آنان در حد ستاد کل فرماندهی عراق اشراف داشته باشیم)؛ عراقی ها می گفتند که ایرانی ها در حال عقب نشینی هستند و ما همچنان به کاستن نیروها ادامه دادیم و در شنودهای بعدی متوجه شدیم که عراقی ها به نیروهایشان هم مرخصی می دهند.
بنابراین تصمیم گرفتیم عملیات کربلای ۵ را انجام دهیم، هر چند عده ای – از جمله برادر قاسم سلیمانی – مخالف بودند. ولی بعد از عملیات برادر سلیمانی بی سیم زد که برادر محسن اینجا فتح المبین است و هیچ نیروی عراقی اینجا نیست ، تا خود بصره کسی از عراقی ها نیست.

* این که می گویند در کربلای ۴ هزاران شهید دادیم، نادرست است؛ کل شهدای کربلای چهار، ۹۸۵ نفر بود نه هزاران نفر. حتی جان یک نفر هم برای ما مهم بود؛ (با گریه) من هنوز مهدی باکری که به ذهنم میاد کنترل خودم را از دست می دهم.

* من برای دفاع از شهدا و فرماندهان شهید قبول کرده ام بیایم اینجا؛ برای دفاع از خودم نیامده ام.

* شهدای کربلای ۴ در یک درجه عالی از تاریخ دفاع مقدس هستند چون اگر کربلای ۴ نبود عملیات موفق کربلای ۵ هم نبود.

* در کربلای پنج ۴-۳ هزار نفر شهید داشتیم ولی آمار دقیق اش الان یادم نیست.

* اولین بار بود دنیا به نتیجه رسید که صدام نمی تواند دیواری در برابر ایران باشد و قطعنامه ۵۹۸ که مرزهای بین المللی ما را به رسمیت شناخت. کربلای ۴ اگر نبود، کربلای ۵ هم نبود و جنگ تا الان هم ادامه داشت، صدام بر سرکار بود ، اختلاف کویت و عراق شکل نمی‌گرفت.

* پایان دادن جنگ کمتر از آزادسازی سرزمین‌ها نبود.

* دیگر در توئیتر از جنگ صحبت نخواهم کرد. سعی می کنم این قبیل مسائل را در فضای بازتری مطرح کنم.

* ترامپ می خواهد امسال یا سال بعد، طرح فریبی علیه ایران انجام دهد و رو دست بزند. مسوولان فریب ترامپ را نخورند.

* اگر به ۳ روز قبل برگردم و بخواهم توئیت ام را اصلاح کنم، این گونه می نویسم: “عملیات کربلای ۴ فریب دشمن شد.”

  • منبع خبر : تارنمای عصر ایران