نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با اشاره به نقش خطیر خبرنگاران در توسعه کشور، گفت: اهالی رسانه در توسعه و ترویج مفاهیم ایمان و امید در جامعه وظایف بسیار سنگین و مهمی بر عهده دارند.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم در خطبه های نماز جمعه این هفته تبریز، با گرامیداشت یاد و خاطره شهید محمود صارمی و ۱۷ مرداد به عنوان روز خبرنگار، افزود: نباید خدمات خبرنگاران که در سرما، گرما، سختی ها، سیل و زلزله و رویدادهای مهم سیاسی همچون انتخابات و راهپیمایی ها به بهترین شکل ممکن به رسالت های خود عمل می کنند، فراموش شود و ما قدردان این همه خدمت از سوی آنها هستیم.

وی با بیان اینکه جامعه خبری همواره در کنار مردم بوده و روایتگر زندگی و مسایل و مشکلات آحاد مردم هستند، اظهار کرد: سابقه روزنامه نگاری و مطبوعات در ایران به بیش از ۲ قرن می رسد و فعالیت های رسانه ای در دوره اخیر نیز با ظهور رسانه های دیجیتال و شبکه های اجتماعی گسترش بیشتری یافته است که نشان دهنده ارزش و جایگاه رسانه و خبر در زندگی بشری است.

حجت الاسلام آل هاشم با شکوه ترین و بهترین دوران فعالیت رسانه ای در ایران را مربوط به سال های پس از انقلاب اسلامی دانست و ادامه داد: خبرنگار واقعی کسی است که در کنار نقدها و انتشار نقاط ضعف و غفلت مدیران در عرصه های گوناگون، نسبت به نشر و انعکاس پیشرفت ها و نقاط قوت نیز بی تفاوت نبوده و راوی واقعیات جامعه باشند.

وی همچنین به مشکلات بحران آب در جهان و ایران اشاره و با بیان اینکه خشکسالی های اخیر نه مربوط به کشور ما که برای تعدادی از کشورهای اروپایی نیز بحران زا شده است، یادآور شد: تعدادی از محافل علمی غربی بحران آینده جهان را مربوط به کمبود آب اعلام کرده اند و امروز شاهدیم که یک چهارم اروپا دچار خشکسالی شده و حتی در تعدادی از روستاهای فرانسه منجر به درگیری نیز شده است البته باید بحران آب را جدی گرفت.

آل هاشم قطعی های مکرر آب در مناطقی از کلانشهر تبریز را مورد انتقاد قرار داد و اظهار کرد: مردم در این رابطه مطالبه جدی دارند، چون برای آنها قابل قبول نیست برخی از مناطق شهر هیچ گونه قطعی آب نداشته باشد و در مقابل برخی مناطق نیز روزانه با قطعی های مکرر روبرو شوند.

وی از نهادهای مربوطه خواست تا هر چه سریع تر در این زمینه وارد عمل شده و با مدیریت بحران مانع از ایجاد نارضایتی عمومی شوند.

آل هاشم گفت: مدیریت بحران آب به این معنی است که با روش های علمی شاهد توزیع آب در مناطق و محلات مختلف شهر باشیم که در حال حاضر توزیع عادلانه در تبریز را مشاهده نمی کنیم.

خطیب جمعه تبریز به انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی نیز اشاره و اضافه کرد: در سال های پس از انقلاب اسلامی افزون بر ۴۰ انتخابات در ایران برگزار شده است که نشانه ای آشکار از مردم سالاری دینی و جمهوریت نظام است.

آل هاشم حضور نامزدهای مختلف از نهله ها و سلایق گوناگون فکری و سیاسی را لازمه برگزاری انتخابات باشکوه و حداکثری دانست و ادامه داد: باید زمینه های لازم و کافی برای کسانی که طبق قانون اساسی توانایی، کارامدی و شرایط کافی برای جضور در عرصه رقابت های انتخاباتی را دارند، فراهم شود.

وی همچنین توجه به بنیان خانواده و اصل ازدواج در بین خانواده ها را مورد تاکید قرار داد و با بیان اینکه اثرات بی توجهی به این موضوع مهم و حیاتی آینده جامعه اسلامی را دچار مشکلات عدیده می کند، گفت: آثار و تبعات منفی کاهش ازدواج در جامعه بسیار زیاد و جبران ناپذیر است.

آل هاشم ادامه داد: اگر مساله ازدواج در جامعه به بوته فراموشی سپرده شده و به حاشیه رانده شود، مسایل زیربنایی و بنیان خانواده را تحت تاثیر قرار داده و زمینه های لازم برای امنیت خانواده ها از بین می رود.