رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به خشکی هوا و روند افزایش دما تا اوایل هفته آینده، گفت: احتمال آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌ها در این استان دور از انتظار نیست.

«محمد امیدفر»، با بیان اینکه دستگاه های متولی باید در این خصوص آمادگی لازم را داشته باشند و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند، تاکید کرد: مسافران و گردشگران از روشن کردن آتش در جنگل ها و مراتع خودداری کرده و در صورت روشن کردن آتش نیز از خاموش شدن کامل آن پیش از ترک محل اطمینان حاصل کنند.

وی با بیان اینکه روند گرمی هوا تا روز یکشنبه هفته آینده در استان ادامه خواهد یافت، اظهار کرد: در این مدت کودکان و سالمندان در زمان های اوج گرما به ویژه ظهر و بعد از ظهر برای جلوگیری از گرمازدگی از حضور در فضای باز خودداری کنند.

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه طی این مدت جوی پایدار در سطح استان حاکم خواهد شد، گفت: با توجه به شرایط فصلی و محلی در برخی نواحی استان شاهد افزایش موقت ابر خواهیم بود.

امیدفر، ادامه داد: بررسی نقشه های همدیدی و آخرین تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که از روز دوشنبه هفته آینده دمای هوای استان به صورت نسبی کاهش خواهد یافت.

وی یادآور شد: در ۲۴ ساعت گذشته ورزقان با دمای ۱۱ و جلفا با دمای ۴۱ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب خنک ترین و گرمترین شهرهای استان بودند و طی این مدت دمای تبریز در گرمترین زمان به ۳۷ و در خنک ترین زمان به ۲۶ درجه سانتی گراد رسید.

امیدفر، اعلام کرد: دمای فعلی تبریز ۲۶ درجه سانتی گراد بالای صفر است که نسبت به روز گذشته در همین ساعت یک درجه افزایش یافته است.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.