مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی آخرین مهلت ارائه الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل و استفاده از مزایای تبصره ماده ۱۰۰ اعلام پایان خرداد ماه جاری اعلام کرد.

عیسی اورج زاده روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: همه صاحبان مشاغلی که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آنها در سال ۱۴۰۱ حداکثر ۶ میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان بوده و فرم مالیات مقطوع برای آنها در درگاه خدمات الکترونیک سازمان بارگذاری شده است، می توانند با استفاده از شرایط مالیات مقطوع، مالیات خود را در چهار قسط پرداخت کنند.
وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مولفه‌های مشوق ها و معافیت‌های مالیاتی، تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر قانونی است، افزود: فعالان اقتصادی به منظور بهره مندی از مشوق های قانونی نرخ صفر یا هر گونه معافیت دیگر، باید اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۴۰۱ خود را تا پایان خردادماه از طریق درگاه خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی https://my.tax.gov.ir ارائه و نسبت به پذیرش یا عدم پذیرش مالیات مقطوع خود اقدام کنند.
اورج زاده با تاکید بر استفاده حداکثری مودیان محترم مالیاتی از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم گفت: در صورت استفاده بهینه مودیان مالیاتی از این توافق و تسهیلات آن، علاوه بر بهره مندی از مشوق های قانونی این تبصره و صرفه جویی در زمان و هزینه، موضوع کشف و شناسایی منابع جدید و مبارزه با فرار مالیاتی با قدرت بیشتری پیگیری می شود.
مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی، با اشاره به اینکه مودیان می‌توانند با ارائه اظهارنامه شفاف از فرصت پذیرش خوداظهاری مالیاتی برخوردار شوند، افزود: امسال سازمان امور مالیاتی کشور همانند سال قبل مفاد تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم را از حیث تعیین مالیات مقطوع با رویکردی جدید و براساس اطلاعات و اطلاعات واصله از جمله اطلاعات خرید و فروش، اطلاعات حساب‌های بانکی (POS) و سایر اطلاعات موجود در پایگاه های سازمان اجرا می‌کند.
اورج زاده، تاکید کرد: اگر مودیان اظهارنامه خود را در زمان مقرر ارائه نکنند، علاوه بر جریمه‌ مقرر ماده ۱۹۲ قانون مالیات‌های مستقیم (۳۰ درصد از مالیات که غیر قابل بخشش هم می باشد)، موجب محرومیت از تمام معافیت‌های مالیاتی از جمله معافیت مالیاتی پایه سالانه و تهیه اظهارنامه برآوردی می‌شود.