معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه اقتصاد استان از سال گذشته با هموار کردن مسیر و جهت‌دهی درست، وارد دوران طلایی شده است، گفت: کمتر شدن فاصله‌ای که با استان‌های پیشتاز کشور در اقتصاد داشتیم گواهی بر این مدعاست.

محمد کلامی روز پنجشنبه در جلسه تقدیر از اعضای فعال کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و ستاد تنظیم بازار استان، گفت: آن‌چه سال گذشته در اقتصاد استان اتفاق افتاد گفتاردرمانی و امیددهی بیهوده نبود، بلکه یک واقعیت عینی بود که در تاریخ درخشان آذربایجان شرقی اتفاق افتاد؛ چنان‌چه در حوزه‌های صنعت و معدن، کشاورزی، تسهیلات، کار و اشتغال و صنعت مس جزو استان‌های برتر کشور بودیم و همه اینها نمونه‌هایی از پیشرفت استان در ۲ سال گذشته است.

وی افزود: پیگیری و تحقق استقلال مس سونگون و منتفع شدن استان از مزایای آن، یک جهش بزرگ در اقتصاد استان؛ هم به لحاظ معادن و هم اعتباراتی که وارد سیستم بانکی و مالیاتی شده، محسوب می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در حوزه مشاغل خانگی و تسهیلات تبصره ۱۸ و ۱۶ بیش از متوسط کشوری عمل کردیم، گفت: آذربایجان شرقی در سال گذشته رتبه یک کشوری را در حوزه اشتغال به خود اختصاص داد که حاصل همکاری و تلاش دسته جمعی همه بخش‌های فعال در این حوزه بود.

کلامی افزود: استان به لحاظ دارا بودن سرمایه های انسانی و فناوری لایق قرار گرفتن در جایگاه اول اقتصاد کشور است که برای رسیدن به این جایگاه نیازمند همت و تلاش شبانه روزی هستیم و از عاملین یاس آفرینی، شایعه پراکنی و سنگ اندازی در حوزه اقتصاد نخواهیم ترسید.

وی با بیان اینکه نگاه اقتصادی، نگاه سیاسی و آمارسازی نیست، افزود: بالای ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در استان انجام شده که ۱۱۰ هزار میلیارد تومان آن در حوزه مس در حال اجرا بوده و همه اینها مصداق پیشرفت استان است.

کلامی با اشاره به اینکه با تلاش جسورانه تیم اقتصادی استان بسیاری از واحدهای راکد به چرخه فعالیت برگشتند، گفت: هر کاری که انجام می دهیم از خطا مصون نیست، اما آن چه اتفاق می افتد تلاش و همت دسته جمعی برای شکوفایی اقتصاد استان است.

وی با اشاره به تورم انباشته از دهه های گذشته، ادامه داد: در سال های اخیر فشار تورم بر توده های مردم زیاد شده که کاهش سریع آن امکان پذیر نیست اما با مدیریت و افزایش تولید و بهره وری می توان آن را کنترل کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی از روابط عمومی دستگاه های اجرایی خواست تا عملکرد دستگاه ها را هنرمندانه منعکس کرده و تورهای خبری و اردوهای راویان پیشرفت را برای آشنایی با فعالیت ها و دستاوردهای حوزه های مختلف برگزار کنند.

در این جلسه از فعالان کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و ستاد تنظیم بازار استان تجلیل شد.