مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی گفت: آذربایجان شرقی ۳۰۷۶ روستا دارد که ۲۸ درصد جمعیت استان در روستاها ساکن هستند و ۳۴۹ مورد آنها هم خالی از سکنه است.

محمد اسکندری در جلسه‌ای که به مناسبت روز شهرداری و دهیاران برگزار شد، اظهار کرد: به‌عنوان مدیران ارشد روستا ۴۰ وظیفه و قانون برای دهیاران در نظر گرفته شده است و وظایف آنها تعیین شده و از زمانی که دهیاران بوجود آمده‌اند، مدیر هماهنگ کننده‌ای نیز با آنها بوده است.

وی ادامه داد: در این بخش علیرغم وجود مشکلات، همه‌ی اهالی شورا یکدل بوده و همدل هستند و با وحدت خود، پیشرفت و سازندگی این منطقه را رقم می‌زنند.

وی افزود: دهیاران موظف هستند تا چهار سال آینده تمامی مشکلات روستاها را برطرف کرده و در آن نقش‌آفرینی کنند.

اسکندری خاطرنشان کرد: ۱۹۴۲ دهیار در آذربایجان شرقی فعالیت می‌کنند که از آغاز کار خود، پروژه‌های عمرانی بسیاری را پیش برده‌اند و اعتباراتی نیز به فرمانداران تعلق یافته تا طبق آن در روستاهایی که دهیار ندارند، هزینه کنند.

وی گفت: دولت آقای رئیسی با رای قاطع مردم، زمانی روی کار آمده است که توقعات مردم نیز بسیار بالا بوده است و مسائل روی زمین مانده بسیاری هم وجود دارد؛ بنابراین شرایط متفاوت بوده و باید به مسئولیت‌های خود به خوبی عمل کنیم.

وی یادآور شد: به فضل الهی اکثر مسئولین ما جهادی خدمت می‌کنند تا دین خود را در مقابل مردم ادا کنند البته باید از ظرفیت‌های مردمی هم استفاده کرد و از توانمندی آنها بهره برد.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی در ادامه بیان کرد: ریاست جمهوری نگاه ویژه‌ای به روستاها دارد که با استفاده از دهیاران، ظرفیت روستاها و مشارکت همه جانبه مردم باید اتفاقات خوبی رقم بخورد.

وی اظهار کرد: یکی از مشکلات اساسی روستاها، آبرسانی است که آبرسانی به ۲۶۰ روستا را با ۲۶۵ میلیارد تومان اعتبار طی ۳۰ ماه آینده به اتمام می‌رسانیم.

وی اضافه کرد: مشکل بعدی ما راه‌های روستایی بوده که عمدتاً برطرف نشده است؛ بنابراین آن را هم باید تسهیل کرد همچنین طرح هادی روستاها داریم که بسیار ارزشمند بوده و توسط آن می‌توان عمده مسائل و مشکلات روستاها را برطرف کرد.