روزهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران از ۱۲ الی ۱۴ نوامبر (۲۱ تا ۲۳ آبان) در شهر "کوتایسی" گرجستان برگزار شد.

آیین افتتاحیه این رویداد فرهنگی با حضور “حمید مصطفوی” رایزن فرهنگی ایران، “احمد بادپا” سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در باتومی، دکتر “رولاند کوپالیانی” رییس دانشگاه آکاکی تسرتلی شهر کوتایسی و پروفسور “نمادی بارتایا” رئیس کرسی ایران شناسی این دانشگاه برگزار شد.

رییس دانشگاه کوتایسی در این آیین، نقش دانشگاه‌ها و ارتباطات بین المللی دانشگاهی در ارتقای مناسبات علمی و فرهنگی بین کشورها را مهم دانست و گفت: دانشگاه ها در کنار آموزش و پژوهش ، عهده دار وظیفه اشاعه ارتباطات علمی و فرهنگی با کشورهای مختلف جهان به ویژه با کشور ایران می باشند که بیشترین قرابت فرهنگی و تاریخی را با گرجستان دارد.

کوپالیانی برگزاری روزهای فرهنگی را  فرصتی مغتنم برای آشنایی اساتید و دانشجویان این دانشگاه با جلوه های فرهنگی و هنری غنی ایران در حوزه های نقاشی، موسیقی و سینمایی دانست و خواستار استمرار این فعالیت ها شد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به ضرورت توسعه ارتباطات علمی و فرهنگی میان دو کشور، گفت: کرسی ایران شناسی این دانشگاه با همکاری دانشگاه های ایران نقش بسیار مهمی در مبادلات علمی، آموزشی و فرهنگی دو کشور دارد.

رییس دانشگاه کوتایسی، توسعه مطالعات ایران شناسی، آموزش زبان و ادبیات فارسی، ترجمه آثار ادبیات کلاسیک و معاصر دو کشور به دو زبان فارسی و گرجی و برگزاری مناسبت های فرهنگی را از جمله اقدامات مهم دانشگاه برشمرد و اظهار کرد: در راستای توسعه همکاری علمی و فرهنگی دوجانبه با همکاری رایزنی فرهنگی ایران، بزودی با دانشگاه تربیت مدرس تهران نیز تفاهمنامه همکاری امضا خواهد شد.

رایزن فرهنگی ایران نیز در سخنانی با تبیین اهمیت توجه به روابط ایران و گرجستان و نقش فرهنگ در تعمیق رابطه بین دو کشور، گفت: وجود پیوندهای تاریخی و فرهنگی مشترک بین دو کشور زمینه‌ساز گسترش مناسبات همه جانبه است و در این میان، دانشگاه‌های دو کشور می توانند روابط علمی و فرهنگی را تسهیل، تقویت و توسعه دهند.

مصطفوی افزود: این همکاری ها در نهایت به یک درک مشترک و شناخت اصولی از همدیگر منجر خواهد شد.

وی با اشاره به علاقه خاص مردم گرجستان به فرهنگ و هنر ایران، بر حضور و تبادل گروه های علمی، فرهنگی و هنری دو کشور در جشنواره ها و مناسبت های مختلف علمی و فرهنگی تأکید و اظهار امیدواری کرد که در چارچوب اجرای مفاد تفاهمنامه های این دانشگاه با دانشگاه های ایران، بتوانیم کنفرانس های علمی، تبادل استاد و دانشجو و اجرای برنامه های فرهنگی و هنری را در طول سال برنامه ریزی و اجرا کنیم.

در مدت سه روز برگزاری روزهای فرهنگی ایران در شهر کوتایسی، برنامه های فرهنگی و هنری همچون نمایشگاه نقاشی، کارگاه آموزشی خانم “هلن یوسیلیانی” هنرمند ایرانی برگزار و برنامه زنده موسیقی سنتی اجرا شد.

 نمایش سه فیلم ایرانی “فصل نرگس” به کارگردانی “نگار آذربایجانی”، “آپاندیس”به کارگردانی “حسین نمازی” و “آذر، شهدخت، پرویز و دیگران” به کارگردانی “بهروز افخمی” دوبله شده به زبان گرجی از دیگر برنامه های روزهای فرهنگی ایران در شهر کوتایسی بود.