دبیر سی و ششمین دوره تور بین المللی دوچرخه سواری ایران - آذربایجان گفت: دوچرخه سواران ۱۵ تیم خارجی و داخلی در این دوره از تور، مسیر ۸۹۰ کیلومتری را رکاب خواهند زد.

حسن دهقان روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: این دوره از تور چهارم تا نهم شهریور ماه سالجاری در پنج مرحله و در سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل برگزار می شود و حضور ۱۲ تیم خارجی و سه تیم داخلی در این رقابت ها پیش بینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: این دوره از تور به دلیل همزمانی با بازی های آسیایی چند ماه زودتر از دوره های قبل برگزار می شود، از این رو تیم های بیشتری برای آماده سازی نسبت به حضور در تور ابراز تمایل کرده بودند بر این اساس پیش بینی می شود تور سی و ششم یکی از با کیفیت ترین تور های چند سال اخیر از نظر کمی و کیفی باشد.
دبیر سی و ششمین دوره تور در مورد تیم ها و مهمانان خارجی این تور اظهار کرد: حضور تیم های اروپایی و آفریقایی می تواند جذابیت این تور را چند برابر کند که در همین زمینه مهمانانی همچون رئیس کنفدراسیون آسیا با هیات همراه، دبیرکل کنفدراسیون آسیا، روسای فدراسیون کشورهای قزاقستان و ترکیه و مسئولین برگزاری از سایر کشور در این رویداد به تبریز سفر خواهند کرد.
دهقان گفت: کاروان تور شامل ۳۸۰ نفر خواهد بود که از این تعداد ۱۸۰ ورزشکار و ۲۰۰ نفر کادر فنی و اجرایی خواهد بود ضمن اینکه هماهنگی های کاملی با استان های آذربایجان غربی و اردبیل انجام گرفته و همکاری خوب این ۲ استان موجب شده است اقدامات موثری انجام شود.

وی ادامه داد: ساختار و بدنه تور از ۱۱ کمیته تخصصی تشکیل یافته است که اعضای ستاد برگزاری به طور تخصصی و فنی برای برگزاری شایسته این رقابت ها تلاش می کنند.
وی ابراز امیدواری کرد: سی و ششمین دوره تور بین المللی دوچرخه سواری ایران – آذربایجان با همکاری تمام عوامل برگزار کننده در کمال امنیت و به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

نخستین دوره این تور در سال ۱۳۶۵ و جریان جنگ تحمیلی با عنوان تور دوچرخه‌سواری دور دریاچه ارومیه و با شرکت تیم‌های ایرانی آغاز شد و در سال‌های بعد نام آن به تور دوچرخه‌سواری آذربایجان تغییر یافت.

در ششمین دوره این تور تیم‌هایی از کشورهای مختلف در این تور مشارکت کردند تا این تور از تور ملی به تور بین‌المللی ارتقا یافت و در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ قسمتی از مسیر تور در داخل جمهوری خودمختار نخجوان برگزار شد و از سال ۲۰۱۳ نام تور به تور دوچرخه‌سواری ایران (آذربایجان) تغییر داده‌ شد.

در دوره گذشته این تور تیم تارتلتو ایزورکس بلژیک قهرمان انفرادی و تیمی را تصاحب کرد در پاین سی و پنجمین دوره جانی مارشال از تیم تارتلتو ایزورکس بلژیک که پیراهن طلایی تور را از ابتدای مسابقات تصاحب کرده بود، با حفظ این پیراهن توانست در صدر برترین رکابزنان قرار گیرد و فاتح تور سی‌ و پنجم شود.

در مجموع تیمی نیز تیم تارتلتو ایزورکس بلژیک با زمان کلی ۵۸ ساعت و یک دقیقه و ۲۶ ثانیه بر جایگاه نخست قرار گرفت.