مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: خط لوله انتقال سوخت تبریز- خوی - ارومیه با هدف جابجایی فرآورده‌های نفتی شمالغرب کشور به بهره برداری رسید.

کرامت ویس کرمی روز دوشنبه در حاشیه افتتاح این طرح نفتی  با اشاره به جزئیات این خط لوله، اظهار داشت: خط لوله تبریز- خوی – ارومیه شامل احداث یک رشته خط لوله ۱۴ اینچ، طول ۲۲۰ کیلومتر و یک رشته خط لوله انشعابی از خوی به سلماس به طول ۳۶ کیلومتر است.

وی با بیان اینکه این خط انتقال شامل یک اتصال ۱۶ کیلومتری بین پایانه جدید به پایانه قدیم نیز می‌شود، افزود: احداث تاسیسات مربوطه شامل تغییرات تلمبه خانه در تبریز و پایانه ارومیه نیز بخشی از این طرح است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران  با بیان اینکه عملیات اجرایی این خط لوله از سال ۱۳۹۲ آغاز شده است، افزود: برای اتمام این خط انتقال بیش از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال و جدا از آن ۱۴ میلیون یورو نیز هزینه ارزی انجام شده است.

کرمی با تاکید بر اینکه سرمایه این خط انتقال از منابع داخلی تامین شده است، گفت: در مجموع ظرفیت انتقال این خط بیش از ۶۰ هزار بشکه در روز است.

این پروژه به صورت PC در شرایطی به یک پیمانکار داخلی (رامپکو) واگذار شد که بخش E (مهندسی) آن از قبل توسط شرکت ملی مهندسی ساختمان نفت ایران انجام شده است.

هم اکنون انتقال فرآورد های مورد نیاز بخشی از استان کردستان و آذربایجان غربی با استفاده از خط لوله قدیم جنوب واقع در دریاچه ارومیه (با ظرفیت ۶۵ هزار بشکه در روز) و تردد تانکرهای سوخت در جاده های این مناطق تامین می شود.

با راه اندازی این خط لوله از تردد حدود ۷۵۰ تانکر تریلی حامل سوخت در جاده های این استان جلوگیری می شود که ثمرات بسیاری برای توسعه در پی خواهد داشت.