سرکنسول جمهوری اسلامی ایران «سید احمد حسینی» و رییس راه آهن جمهوری خود مختار نخجوان «ماهر علی‌اف» در نشستی همکاری‌های دو جانبه در بخش حمل و نقل ریلی را بررسی کردند.

رییس راه آهن جمهوری خود مختار نخجوان امروز (چهارشنبه) در این دیدار با اشاره به فرصت‌های ایجاد شده در منطقه پس از پایان جنگ قره‌باغ از جمله در بخش راه‌های ارتباطی بین المللی ابراز اطمینان کرد که اتفاقات رخ داده به نفع همه کشورهای منطقه از جمله جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران است.

علی‌اف با تاکید بر این که با راه اندازی مسیرهای در حال تکمیل در منطقه، حجم حمل و نقل ترانزیتی از طریق خاک ایران نیز افزایش خواهد یافت، افزود: بر همین اساس، قطارهای کشورهای منطقه از جمله روسیه، جمهوری آذربایجان و قفقاز از طریق ایران به بندرعباس و خلیج فارس متصل خواهند شد.    

وی در بخشی از سخنان خود به جنگ اخیر قره‌باغ و آزاد سازی اراضی مورد مخاصمه جمهوری آذربایجان و ارمنستان اشاره کرد و گفت: دوستان جمهوری آذربایجان در این دوره سخت خیلی کم اما خوب و وفادار بودند و جمهوری اسلامی ایران از جمله این کشورهای دوست بود.

رییس راه آهن جمهوری خودمختار نخجوان همچنین از موضع گیری‌های جمهوری اسلامی ایران در حل مناقشه قره باغ و حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان قدردانی کرد.

در این دیدار همچنین بر ضرورت همکاری نزدیک و تبادل نظرات و دیدگاه‌ها در جهت پیشبرد شرایط بوجود آمده در منطقه از جمله در حوزه حمل و نقل تاکید شد.