مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان‌شرقی گفت: در پی شیوع ویروس کرونا، بخش عمده‌ برنامه‌های هفته دفاع مقدس امسال در استان بر فضای مجازی استوار است.

سردار سرتیپ‌ دوم اصغر عباسقلی‌زاده، روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه هفته دفاع مقدس امسال به علت چهلمین سالگرد دفاع مقدس از سوم خرداد تا ۲۹ اسفند برگزار می شود، افزود: برنامه های گسترده ای برای گرامیداشت این ایام پیش بینی شده و شیوع ویروس کرونا با وجود اینکه مانع از اجرای برنامه های شایسته، حداکثری و مناسب شده، ولی محدودیت برای اجرای این برنامه ها ایجاد نکرده است.

وی اظهار داشت: تجدید پیمان با آرمان های انقلاب و دیدار با امام جمعه تبریز، استماع آنلاین بیانات رهبر معظم انقلاب با حضور یک هزار نفری مدیران استان، رزمندگان، خانواده های شهدا و پیشکسوتان کشوری و لشگری در مصلای اعظم تبریز و برگزاری رژه موتوری برای نشان دادن اقتدار نظامی، امنیتی و دفاعی نیروهای مسلح، بسیج، ارتش، سپاه و نیروی انتظامی از جمله برنامه های هفته دفاع مقدس در آذربایجان شرقی است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس آذربایجان شرقی، برگزاری نمایشگاه هفته دفاع مقدس در پارک شمیم پایداری با رعایت پروتکل های بهداشتی را از دیگر برنامه های این هفته اعلام کرد و گفت: رویکرد اصلی نمایشگاه های هفته دفاع مقدس در سطح استان استفاده از ظرفیت فضای مجازی و صدا و سیما برای جلوگیری از تجمع مردم در نمایشگاه هاست.

سردار عباسقلی زاده، ادامه داد: عطرافشانی و گلباران مزار شهدا، برگزاری شب شعر و شب خاطره، رونمایی از کتب دفاع مقدس و تاریخ شفاهی رزمندگان، اجرای برنامه های ورزشی، دیدار با خانواده های شهدا، رزمندگان و آزادگان و تبلیغات گسترده در فضای مجازی توسط فعالان این فضا و صدا و سیما برای انتشار انیمیشن، مونش گراف و فیلم های کوتاه و مستند از دیگر برنامه های این ایام است.

وی با اشاره به اینکه ۲۵ کمیته برای برگزاری برنامه های هفته دفاع مقدس استان تشکیل شده است، یادآوری کرد: برنامه های متعددی برای تبیین تاریخ و آرمان های دفاع مقدس در مراکز آموزشی، پادگان ها و دستگاه های دولتی و غیردولتی با رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح استان برگزار می شود.

سردار عباسقلی زاده، افزود: امسال رژه نیروهای مسلح به علت شیوع ویروش کرونا به شکل سال های قبل برگزار نمی شود و این مراسم در حد رژه موتوری با رعایت پروتکل های بهداشتی و با حداقل نیرو برگزار می شود.  

انقلاب اسلامی در کل دنیا تحول ایجاد کرده است

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس آذربایجان شرقی با بیان اینکه انقلاب اسلامی فقط در ایران تحول ایجاد نکرده بلکه در کل دنیا تحول ایجاد کرده است، گفت: انقلاب ما بزرگ ترین و بی نظیرترین انقلاب جهانی بوده و آرمان این انقلاب، اتصال آن به انقلاب امام زمان (عج) است.

سردار عباسقلی زاده، با اشاره به توطئه ها و نقشه های دشمنان برای مقابله با انقلاب اسلامی، افزود: دشمنان از اول انقلاب با آشنایی از اهداف و برنامه های انقلاب برنامه ریزی کردند تا جلوی آن را بگیرند و آخرین برنامه ای که برای مقابله به انقلاب طراحی کردن، آغاز جنگ تحمیلی بود.

وی اظهار داشت: در سایه مردم مومن، مسلمان و مذهبی ایران و ایثار پرورش یافتگان مکتب عاشورا، این دفاع به یک دفاع مقدس تبدیل شد و پیروزی بزرگی در مقابل استکبار جهانی رقم زدند.

سردار عباسقلی زاده، ادامه داد: براساس اعلام کشورهای دنیا و تئوریسین های نظامی، دفاع مقدس انقلاب اسلامی، دفاع بی بدیل و بی نظیر در دنیا بود چراکه با حداقل امکانات و تسلیحات در مقابل رژیم بعثی عراق به نیابت از استکبار جهانی با برخورداری از قوی ترین تجهیزات و تسلیحات روز دنیا ایستادگی کرده و به پیروزی رسیدند. 

۲۰۵ شهید گمنام در ۶۳ نقطه استان آرمیده اند

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس آذربایجان شرقی گفت: در زمان کنونی پیکر ۲۰۵ شهید گمنام در ۶۳ نقطه استان آرمیده اند و در ۱۲ نقطه نیز درخواست میزبانی از پیکر شهید گمنام کرده اند.

سردار عباسقلی زاده، با بیان اینکه در ۱۲ محل دفن شهدای گمنام استان مشکل وجود دارد، افزود: بازسازی، مناسب سازی و ساماندهی ۶ نقطه آغاز شده و تلاش می شود بقیه نقاط نیز در سریع ترین زمان ممکن بازسازی و مناسب سازی شود.

وی با اشاره به اینکه به علت شیوع ویروس کرونا تحویل پیکر شهدا به استان متوقف شده است، یادآوری کرد: در صورت نهایی شدن کارهای آماده سازی و مناسب سازی محل ها، احداث یادمان مناسب و ایجاد آرامش در فضای جامعه، به محض آمدن پیکر شهدای گمنام در این محل ها خاکسپاری خواهند شد.

۷ میلیارد تومان برای ایجاد موزه دفاع مقدس از سوی شهرداری تبریز هزینه می شود

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس آذربایجان شرقی گفت: در پی انجام توافق و عقد قرارداد با شهرداری و شورای اسلامی تبریز، ۷ میلیارد تومان برای ایجاد موزه دفاع مقدس هزینه می شود.

سردار عباسقلی زاده، ادامه داد: از این میزان اعتبار ۴ میلیارد تومان برای بازسازی بخشی از صحنه های حساس عملیات ها و ۳ میلیارد تومان برای تامین محتوای موزه هزینه می شود.

وی با اشاره به اینکه ۲۶ سال از آغاز عملیات اجرایی موزه دفاع مقدس استان می گذرد، اظهار داشت: از سال گذشته ایجاد موزه شروع شده و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای ساخت ویترین های موزه حدود یک میلیارد تومان هزینه کرده که به محض اتمام آن ها کار جاگذاری آثار و اسناد بر آن ها برای بازدید عمومی آغاز می شود.

۳۴۰ جلد کتاب در رابطه با دفاع مقدس در استان چاپ شده است

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس آذربایجان شرقی گفت: هم اکنون ۳۴۰ جلد کتاب در ارتباط با دفاع مقدس در استان چاپ شده که از این تعداد ۲۵۰ جلد کتاب تا سال گذشته چاپ شده بود.

سردار عباسقلی زاده، افزود: تلاش می شود سال آینده تعداد کتاب های چاپ شده در زمینه دفاع مقدس رشد چشمگیری داشته باشد چراکه هم اکنون کار خاطره سازی، پیاده سازی و تدوین کتاب ها در جریان است.

وی با اشاره به اینکه تهیه کتاب های صوتی در زمینه دفاع مقدس از برنامه های این اداره کل است، یادآوری کرد: امسال ۱۵ کتاب صوتی در این زمینه تهیه شده است.