فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی گفت: نیروهای این یگان موفق به دستگیری و متلاشی کردن پنج باند حفاران غیرمجاز در ارومیه و سایر شهرهای استان شدند.

سرهنگ بهزاد حجابی روز جمعه در گفت و گویى با اشاره به اینکه هر پنج باند حفاران در یک ماه گذشته متلاشی شده‌اند، افزود: تعامل و همکاری اطلاعاتی با همیاران میراث فرهنگی، اشرافیت و رصد اطلاعاتی، فعال‌سازی مشارکت‌های اجتماعی و تعامل با ارگان‌های همیار به‌عنوان مولفه‌های اثرگذار بر عملکرد مثبت یگان حفاظت و از نقاط قوت این یگان در دستگیری این حفاران بوده‌ است.

وی با اشاره به اینکه اخرین گزارش مربوط به دستگیری حفاران در ارومیه و روز چهارشنبه هفته جاری بود، اضافه کرد: در پی دریافت گزارش‌هایی از سوی جوامع محلی مبنی بر فعالیت یک باند حفاران غیرمجاز در روستای “گوی‌تپه” از توابع ارومیه مبنی بر انجام حفاری غیرمجاز اقدامات لازم برای دستگیری آنها آغاز شد.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی گفت: با بررسی‌های انجام شده مشخص شد که این افراد به صورت مخفیانه در حیاط شخصی خود واقع در مجاورت تپه تاریخی گوی‌تپه اقدام به حفاری عمقی جهت تحصیل اشیای تاریخی می‎کردند.

وی ادامه داد: این افراد با تلاش نیروهای یگان حفاظت استان و هماهنگی‌های صورت گرفته با کلانتری ۲۰ ارومیه طی عملیات هوشمندانه در محل حفاری دستگیر شدند.

وی اضافه کرد: با گزارش مذکور از جوامع محلی، نیروهای اطلاعاتی این یگان به صورت نامحسوس موضوع را بررسی و پس از حصول اطمینان نسبت به کسب دستور مقام  قضایی جهت ورود به ملک مذکور اقدام شد.

حجابی بیان کرد: طی هماهنگی‌های صورت گرفته با عوامل کلانتری محلی در یک عملیات موفقیت‌آمیز نیروهای این یگان موفق به دستگیری ۲ نفر و کشف ابزار و ادوات حفاری از قبیل بیل، کلنگ، طناب و سطل شدند.

وی اضافه کرد: قبل از ورود به منزل یکی از حفاران نیز متواری شده بود که این فرد نیز در بازجویی‌های انجام گرفته شناسایی شد و عوامل کلانتری دستگیری فرد متواری را در دستور کار خود قرار دادند که در نتیجه متهمان جهت سیر مراحل قانونی و قضایی تحویل کلانتری ۲۰ شهرستان ارومیه شدند.

 آذربایجان‌غربی دارای بیش از هزار و ۶۰۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و ۲ اثر ثبت شده جهانی شامل «قره‌کلیسای چالدران» و «تخت‌سلیمان تکاب» است.

کاخ موزه باغچه‌جوق، عمارت کلاه‌فرنگی، سه‌گنبد ارومیه، غار سهولان مهاباد، خان‌تختی سلماس، مقبره شیخ صدرالدین چالدران، کلیسای ننه‌مریم ارومیه، قلعه‌بسطام، مسجد سردار، بازار تاریخی ارومیه، خانه انصاری، تپه‌حسنلو، تالاب کانی‌برازان مهاباد و روستای چورس از جمله آثار تاریخی آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود.