هفت میلیارد متر مکعب از منابع آبی استان سالانه در زیرحوضه دریاچه ارومیه برای کشاورزی سنتی مصرف می‌شود که باید این میزان به سه میلیارد متر مکعب برسد.

استاندار آذربایجان شرقى با اعلام این مطلب در آیین بهره‌برداری همزمان از طرح‌های کشاورزی استان که به صورت ویدیو کنفرانس مشترک با سایر شهرستان‌ها در ارومیه برگزار شد افزود: کشاورزان استان درسال‌های اخیر اهتمام خاصی به آبیاری‌های مدرن داشتند که بهره‌گیری از این شیوه‌های نوین موجب افزایش تولید با استفاده بهینه از آب خواهد شد.

محمدمهدی شهریاری با اشاره به سیب صنعتی تولیدی در باغات استان نیز افزود: انباشت سیب صنعتی در کنار جاده‌های استان چهره نامطلوبی از سیمای کشاورزی استان ارائه می‌کند که سعی شده این موضوع در سال‌های اخیر حل شود.

وی افزود: جلوگیری از انباشت سیب صنعتی در کنار جاده‌های استان در سه سال اخیر و ساماندهی آن در دستور کار بوده ولی در سال گذشته باز شاهد تخلفاتی در این زمینه بودیم که امید است با همکاری و کنترل مسوولان این موضوع به شکل بهداشتی حل شود و صنایع تبدیلی استان نیز به مواد اولیه بهداشتی دسترسی داشته باشند.

آذربایجان‌غربی دارای ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که سالانه ۶ تا ۶.۵ میلیون تن محصول از این اراضی برداشت و روانه بازار مصرف می‌شود.