وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مدیریت واردات را جزو محورهای اصلی برای دوران پساکرونا قرار دادیم، گفت: سال گذشته واردات کالاهای مصرفی ایران ۳۱ درصد کاهش یافت.

رضا رحمانی روز پنجشنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: هر نوع کالایی که اکنون در داخل تولید می شود و پیش از این جزو واردات کشور بود، ممنوعیت واردات دارد.  

وی با تاکید بر اینکه هر کالایی که با کیفیت مناسب و به حد نیاز در کشور تولید شود محدودیت واردات بر آن کالا اعمال می شود، افزود: تولیدکنندگان داخلی حق ندارند تولیدات خود را در کشور گران تر از خارج کشور بفروشند در غیر این صورت با آنها برخورد می شود.  

رحمانی همچنین با اشاره به اینکه چهار میلیون تن کالای اساسی در تعطیلات عید در گمرکات وجود داشت، گفت: ۲ میلیون تن تا کنون ترخیص شده است .

وی ادامه داد: در سال گذشته ۱۳۵ میلیون تن صادرات کالا داشتیم که با احتساب شاخص های مختلف از لحاظ ارزشی و وزنی نسبت به سال ۱۳۹۷ افزایش یافته است.

رحمانی در خصوص تولید ماسک در کشور نیز گفت: در ابتدا مشکلاتی وجود داشت اما در کمترین زمان ممکن مشکلات را رفع کردیم و تولید روزانه ۲۰۰ هزار ماسک را به پنج میلیون عدد رساندیم.  

وی همچنین یادآوری کرد: بر اساس محاسبات تحریم کنندگان و کارشناسان اقتصادی جهان، باید در سال ۹۷ زنجیره تعطیلی کارخانه های کشور آغاز می شد و در سال ۱۳۹۸ منجر به اعتراض های کارگری و اجتماعی و در نهایت تسلیم شدن کشور می شد، اما ناکام ماندند.  

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: تحریم های ظالمانه علیه کشور ما طوری تنظیم شده است که ما را وادار به خام فروشی در صادرات کنند.  

رحمانی با اشاره به اینکه به رغم مشکلات مختلف تولید در بخش های معدنی و صنعتی افزایش یافته است، گفت: در سال گذشته تولید حداقل سه چهارم محصولات افزایش داشته و در حوزه معدن به غیر از آلومینیوم، همه تولیدات معدنی مثل مس و فولاد رشد کرده و تولید مواد غذایی، پوشاک و لوازم خانگی نیز افزایش یافته است.

رحمانی با اشاره به امضای قرارداد اوراسیا ، ادامه داد: بر این اساس فعالان اقتصادی باید به دنبال فعال شدن در این عرصه باشند، البته سفارت های ایران در روسیه و جمهوری آذربایجان نیز فعال هستند و می توانند کمک های خوبی را انجام دهند.  

وی همچنین با اشاره به صادرات  ۳.۲ میلیارد دلاری آذربایجان شرقی در سال گذشته، گفت: گرچه رقم بزرگی است اما برای تبریز کم است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: در مورد صادرات هر اختیاری که لازم است تفویض می‌کنیم ولی در برخی مواقع دست ما بسته است، به ویژه اینکه واردات اقلامی مثل کامیون یخچال دار باید به تصویب دولت برسد.

رحمانی اظهار کرد: بر اساس رصدهای انجام شده چین سالانه ۲ هزار میلیارد دلار واردات دارد که ۷۰۰ میلیارد دلار آن کالاهایی است که در ایران تولید می‌شود.

وی همچنین بااشاره به اینکه توان صادراتی کشور بالاست و کرونا تاثیر کمی گذاشته است، گفت: البته تاثیرات آن در اقتصاد جهانی خود را نشان داده است و کشورهای مختلف برای شرایط پساکرونا ۱۴۴ رویه جدید ثبت کردند و ما نیز به دنبال جبران ضررهای کرونا در کشور هستیم. 

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: چند صنف در دوران کرونا بیشترین آسیب ها را دیدند که حوزه گردشگری و صنایع دستی جزو آنهاست البته دولت ۱۷۵هزار میلیارد تومان برای جبران ضررهای اصناف و وزارتخانه ها تخصیص داده که توزیع خواهد شد. 

رحمانی همچنین با اشاره به اینکه دولت برای خرید گندم از کشاورزان ۳۰ هزار میلیارد تومان هزینه می کند، گفت:  تلاش می کنیم این خرید به موقع انجام شود. 

وی با اشاره به اینکه ۱۴ هزار میلیارد تومان اعتبار برای سرمایه گذاری در استان ها پیش بینی شده است، گفت: استان ها باید از این فرصت استفاده کنند. 

وی در ادامه با اشاره به اینکه اعتبار پنج درصد باقی مانده اجرای طرح شبکه های زهکشی جلفا، خداآفرین در آذربایجان شرقی باید تامین شود، افزود: این کار پی گیری می شود چون می تواند ۲۰۰ هزار هکتار زمین زراعی را زیر کشت ببرد و جزو طرح های اقتصاد مقاومتی باشد. 

رحمانی افزود: طرح نفلین سنیت سراب و آزاد راه تبریز-مرند و بازرگان هم جزو طرح های اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی است که باید محقق شوند. 

  • منبع خبر : ایرنا