فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت و درمان ترکیه گفت: ترکیه با تمامی امکانات خودد در مبارزه با ویروس کرونا در کنار ایران است.

کوجا در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به تعطیلی مرزهای زمینی، خط آهن و هوایی ترکیه با ایران گفت: در پی تشدید موارد کرونا در ایران ترکیه تصمیم به مسدود کردن موقت مرزهای خود با ایران گرفته است.

کوجا با عنوان اینکه تعداد مبتلایان در ایران ۴۳ و کشته شدگان هشت نفر اعلام شده است، گفت: به دلیل تشدید در تعداد مبتلایان ترکیه مرزهای خود را ایران را بطور موقت مسدود کرده ولی آنکارا با تمامی امکانات خود در کنار ایران است.

وی با عنوان اینکه تا قبل از مسدود شدن مرزهای زمینی، مسافرانی که از ایران وارد ترکیه می شدند نیز تحت کنترل قرار می گرفتند، گفت: در این دوره از ورود هشت تبعه ایران به ترکیه ممانعت به عمل آمد.
کوجا افزود: در روزهای گذشته نیز پنج نفر در شهر وان به دلیل احتمال ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شده بود ولی نتایج بررسی ها نشانگر آن است که این پنج نفر مبتلا به ویروس کرونا نیستند.

وزیر بهداشت ترکیه در گفت و گو با روزنامه حریت نیز این را گفته که، با توجه به این که شیوع بیماری کرونا در ایران از شهر قم شروع شده، درباره مسایل مرتبط با این شهر و راه های پیشگیری از افزایش بیماران مبتلا به این ویروس در شهر قم نیز صحبت هایی را با همتای ایرانی خود انجام داده است.

وی در عین حال مدعی شد که با وزیر بهداشت و درمان ایران درباره قرنطینه قم نیز صحبت هایی را کرده ایم و علت مسدود شدن مرزهایمان نیز نپذیرفتن این موضوع از سوی طرف ایرانی بوده است که به طرف ایرانی آن را نیز اعلام کرده ایم.