رئیس‌جمهور ترکیه تصریح کرد: آنکارا هیچ تمایلی به اشغال یا الحاق خاک سوریه به خاک خود ندارد و ما در پی پیشگیری از اشغال و الحاق خاک سوریه هستیم.

به گزارش رسانه‌های ترکیه در روز یکشنبه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه این مطلب را در مراسم اهدای جوایز به اعضای جدید حزب عدالت و توسعه در استانبول عنوان کرد.

اردوغان افزود: مشکل موجود در ادلب تا زمان عقب‌نشینی نیروهای دولت سوریه به مرزهای تعیین شده در توافق سوچی حل نخواهد شد.

وی مدعی شد: حل مسئله ادلب با پایان دادن به اقدامات متجاوزانه ! نیروهای اسد و عقب‌نشینی آنها به مرزهای تعیین شده در توافق‌های حاصله ممکن خواهد بود. در غیر این صورت قبل از پایان ماه فوریه این کار را انجام خواهیم داد.

وی در خصوص حل مسله ادلب اظهار داشت: اگر بتوانیم این اقدام را با همکاری دوستانمان انجام دهیم، خوشحال می‌شویم. اگر مجبور باشیم این کار را از راه دشوار انجام دهیم، ما آن را نیز قبول می‌کنیم.

اردوغان همچنین افزود: توقف موج جدید مهاجرت از ادلب به سمت ترکیه و بازگشت پناهجویان سوری در کشورمان تا زمان حل مشکل موجود در ادلب امکان‌پذیر نخواهد بود.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه تاکید کرد: تا پاکسازی سوریه خواب راحت بر ما حرام است.

اردوغان در پایان گفت: آیا کسانی که ترکیه را مهمان ناخوانده در سوریه می‌خوانند، می‌توانند فعالیت‌های خود را در چهار گوشه جهان که بدون اجازه مقامات و اهالی این مناطق انجام می‌دهند، به همین صورت تعبیر کنند.