مدیرکل راه‌وشهرسازی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه محور ۵۱ کیلومتری ارومیه - سرو نیمه اول سال آینده به طور کامل زیر بار ترافیک می‌رود، گفت: با اتمام این محور به عنوان یکی از جاده‌های مهم آنتنی استان شاهد رونق اقتصادی در منطقه خواهیم بود.

سید محسن حمزه‌لو در مراسم آغاز عملیات اجرایی قطعه پایانی محور ارومیه – سرو افزود: قطعه پایانی محور ارومیه سرو به طول ۸.۵ کیلومتر و اعتباری بالغ بر ۲۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان احداث می‌شود.

وی با اشاره به نخستین طرح خیران راهسازی کشور نیز افزود: این طرح به طول ۱.۵ کیلومتر و  چهار میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان اعتبار توسط «ادیک مجنونیانس» خیر راهساز استان احداث می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یک چهارم پایانه‌های کشور در آذربایجان‌غربی قرار دارد، اظهار داشت: توسعه و تامین زیرساخت‌های لازم برای پایانه‌های مرزی در راستای توسعه پایدار و گسترش مراودات اقتصادی با کشورهای همسایه امری مهم و ضروری است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی گفت: بر این اساس در جهت افزایش حجم مبادلات کالا با کشور ترکیه و نقش‌آفرینی جدی آذربایجان‌غربی در این مسئله تکمیل محور ترانزیتی ارومیه – سرو در دستور کار قرار گرفته و پیش‌بینی می‌شود با بهره‌برداری از پروژه‌های آغاز شده، نیمه اول سال بعد شاهد اتمام کامل این محور مهم باشیم.

حمزه‌لو ادامه داد: اگر بخواهیم به توسعه پایدار دست یابیم چاره‌ای جز تقویت و تکمیل محورهای ترانزیتی و آنتنی چون ارومیه – سرو، نقده – تمرچین و خوی به رازی و ماکو بازرگان نداریم.

وی ادامه داد: تکمیل طرح احداث بزرگراه ارومیه – نازلو – سرو با توجه به اهمیت این محور در دسترسی به پایانه مرزی سرو و حمل‌ونقل بین‌المللی جزء برنامه‌های اولویت‌دار اداره‌کل راه‌وشهرسازی استان به شمار می‌رود.

وی تاکید کرد: توسعه مبادلات اقتصادی کشورهای ایران و ترکیه، جذب گردشگر و کاهش سوانح جاده‌ای از مهم‌ترین تاثیرهای اجرای این طرح است.

مدیرکل راه‌وشهرسازی آذربایجان‌غربی گفت: این بزرگراه به عنوان یکی از طرح‌های بزرگ و ملی محسوب می‌شود و نقش این بزرگراه در ترانزیت خارجی و اتصال مرکز کشور از طریق آزادراه تهران – تبریز – بزرگراه شهید کلانتری به گمرک سرو موجب شده‌است تا اتمام این پروژه در سریع‌ترین زمان ممکن صورت گیرد.

حمزه‌لو بیان کرد: کاهش مسافت، ارتقای سطح ترانزیت بار و مسافر و اهمیت اقتصادی این بزرگراه از مزیت‌های افتتاح آن است.

عملیات احداث و بهسازی بزرگراه ارومیه – نازلو – سرو از دهه ۸۰ شروع شده بود که با توجه ویژه دولت تدبیر و امید و توسعه راه‌های ارتباطی اتمام این طرح با جدیت پیگیری می‌شود.

آذربایجان‌غربی ۱۲ هزار کیلومتر راه دارد که از این میزان سه هزار و ۵۰۰ کیلومتر بزرگراه، جاده اصلی و فرعی است.