رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه و اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین در استانبول دیدار کردند.

این دیدار بدون حضور خبرنگاران در کاخ وحدالدین استانبول صورت گرفت و یک ساعت و ۱۵ دقیقه به طول انجامید.

بیشتر کارشناسان این دیدار را رایزنی دو طرف درباره طرح موسوم به « معامله قرن » آمریکا و رژیم صهیونیستی ارزیابی می کنند.

رییس جمهوری ترکیه روز جمعه نیز در گفت‌ وگوی تلفنی با «محمود عباس» رییس تشکیلات خودگردان فلسطین، بیان کرد: کشورهای عربی حامی طرح صلح ترامپ موسوم به معامله قرن نه تنها به قدس و مردم فلسطین، بلکه مهمتر از آن به بشریت خیانت می‌کنند.

اردوغان مواضع جانبدارانه آمریکا از رژیم صهیونیستی را محکوم کرد و گفت: عربستان سعودی سکوت کرده است. چه زمانی سخن خواهید گفت؟ سلطنت عمان و بحرین نیز همین کار را کردند. دولت ابوظبی [برای معامله قرن] دست می‌زند. ننگ بر شما! ننگ بر شما!

وی خطاب به رییس تشکیلات خودگردان فلسطین افزود: در این مرحله بحرانی در کنار شما و برادران فلسطینی خود ایستاده‌ایم.

رییس جمهوری ترکیه ادامه داد: با شما در خصوص طرح صلح آمریکا هم‌عقیده هستیم و آن، سودی برای ملت فلسطین ندارد و کاملاً جانبدارانه بوده و تأکیدی بر اشغالگری و تدوام استعمار اسرائیلی است.

اردوغان همچنین با تأکید بر اینکه ترکیه از مسأله فلسطین حمایت می‌کند، اضافه کرد: وزیر خارجه ترکیه در نشست هفته آینده سازمان همکاری‌ اسلامی شرکت خواهد کرد.

از سوی دیگر، عباس نیز از حمایت‌های ترکیه و مخالفت این کشور با معامله قرن ترامپ تشکر کرد.

رییس جمهوری ترکیه همچنین روز جمعه در سخنرانی خود در جمع رهبران حزب عدالت و توسعه گفت: قدس خط قرمز آنکاراست و کشورش هرگز طرح موسوم به صلح آمریکا را نخواهد پذیرفت.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه همراه با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید حاضر شد و با رونمایی از طرح صلح خود موسوم به «معامله قرن» اعلام کرد که این طرح، شهر قدس را پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی می‌داند.

شخصیت‌های سیاسی در کشورهای مسلمان به این طرح واکنش نشان داده‌اند، همچنین شهرهای مختلف فلسطین از جمله غزه و کرانه باختری در واکنش به این اقدام ترامپ، شاهد تظاهرات سراسری است.

همه گروه‌ها و جریان‌های فلسطینی مخالفت صریح خود را با این طرح اعلام کردند. در میان کشورهای عربی نیز عربستان سعودی، امارات، قطر و بحرین که به دنبال عادی‌سازی رابطه با رژیم صهیونیستی هستند، از این طرح حمایت کردند.

آیت الله سیستانی مرجعیت عالی شیعیان در عراق نیز با صدور بیانیه‌ای، با تأکید بر اینکه «معامله قرن» محکوم به شکست است، اعلام کرد: این طرح احساسات صدها میلیون عرب و مسلمان را در سراسر جهان جریحه‌دار کرده است.