"بختیار اصلان بیکلی" معاون اول دفتر نمایندگی شرکت "بریتیش پترولیوم" ( بی پی ) در جمهوری آذربایجان گفت که مجموع درآمد این جمهوری از سال 1994 اکنون از طرح توسعه میادین نفتی " آذری ، چراغ و گونشلی " در دریای خزر بیش از 140 میلیارد دلار بوده است .

 اصلان بیکلی در  سخنانی در همایش شرکای تجاری جمهوری آذربایجان در باکو ، افزود: کنسرسیوم  شرکت  های نفتی خارجی به  پیمانکاری بریتیش پترولیوم فعال در میادین ” آذری ،  چراغ و گونشلی ” طبق قرارداد امضا شده با جمهوری آذربایجان تا به حال در مجموع  نزدیک به ۴۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی حاصل کرده و  هم زمان نفت را بطور رایگان به این کشور تحویل داده است.

  قرار داد توسعه میادین نفتی ‘آذری، چراغ و گونشلی ” در سال ۱۹۹۴میلادی میان جمهوری آذربایجان و شرکت های نفتی خارجی به مدت ۲۵ سال امضا و این قرارداد دو سال پیش  به مدت ۳۲ سال دیگر یعتی تا سال ۲۰۵۰ میلادی تمدید شد و  بی پی پیمانکار توسعه این طرح تولید انرژی در دریای خزر می باشد .

اصلان بیکلی  همچنین با اشاره به پیمانکاری “بی پی” در طرح توسعه میدان گازی ” شاه دنیز” جمهوری آذربایجان در دریای خزر، اضافه کرد: تا به حال در قالب توسعه  این طرح انرژی  112  میلیارد متر مکعب گاز طبیعی استخراج  شده است .

  شرکت ملی نفت ایران با ۱۰ درصد سهم یکی از سهامداران طرح توسعه میدان گازی ” شاه دنیز ” است.

  گاز طبیعی استخراج شده از میدان “شاه دنیز” بیشتر به  ترکیه و گرجستان صادر می شود و  جمهوری آذربایجان برنامه ریزی کرده تا از سال ۲۰۲۰ میلادی سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی این میدان را به اروپا صادر کند .