«نیروهای دمکراتیک کرد سوریه» موسوم به قسد و مورد حمایت واشنگتن اعلام کردند که نیروهای آمریکایی به تعهدات خود عمل نکرده و از پشت به ما خنجر زدند.

کینو گابریل سخنگوی نیروهای دمکراتیک کُرد سوریه موسوم به قسد امروز طی بیانیه‌ای اعلام کرد که از تصمیم آمریکا به عقب‌نشینی از مرزهای شمال سوریه با ترکیه بسیار خشمگین هستند و آمریکا که پیشتر وعده حمایت از آن‌ها در برابر حمله احتمالی ترکیه را داده بود، با عقب کشیدن نظامیان خود از شمال سوریه، در واقع به کردهای سوریه خیانت کرد.

گابریل در مصاحبه با تلویزیون الحداث اردن با بیان این که آمریکا تضمین کرده بود که اجازه انجام عملیات نظامی از سوی ترکیه را به این کشور نخواهد داد، به رغم بدعهدی سابقه دار آمریکا، با تمام وجود از خاک و سرزمین خود در برابر هرگونه تعرض خارجی دفاع می‌کنیم.

گابریل با اشاره به اینکه عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه و درگیری با نیروهای کُرد ساکن این مناطق، باعث قدرت گرفتن دوباره گروه تروریستی داعش خواهد شد، افزود: برای جلوگیری از طولانی شدن بحران سوریه و سربرآوردن دوباره داعش با دیگر قدرت‌های حاضر در سوریه همکاری می‌کنیم.

عقب نشینی آمریکا از شمال سوریه

امروز صبح خبرگزاری “رویترز” به نقل از یک مسئول آمریکایی گزارش داد که نیروهای این کشور مناطق مرزی مشترک سوریه با ترکیه را ترک کرده اند و از “کردهای دمکراتیک” همپیمان خود در برابر حمله ترکیه دفاع نخواهند کرد.

این مسئول آمریکایی که به نامش اشاره نشده، روز دوشنبه به رویترز گفت: آمریکا به یک فرمانده نیروهای دمکراتیک کرد سوریه اعلام کرده که نیروهای ما از آنها در برابر حملات ترکیه در هیچ منطقه ای دفاع نمی کنند.

این درحالی است که ترکیه از عملیات قریب الوقوع در مناطق شمالی شرق سوریه برای آنچه امنیت بخشی به مرزهای جنوبی خود اعلام می کند، خبر داده است.

مسئول آمریکایی همچنین تأیید کرد که نیروهای این کشور دو نقطه مراقب در “تل أبیض” و “رأس العین” در شمال شرق سوریه را تخلیه کرده و باقی نیروها در منطقه در مواضع خود مستقر هستند.

منابع مطلع در “نیروهای دمکراتیک کرد سوریه” (قسد) مورد حمایت واشنگتن امروز در بیانیه ای اعلام کردند که نیروهای آمریکایی به تعهدات خود عمل نکرده و از مناطق مرزی مشترک سوریه و ترکیه عقب نشینی کردند.

کاخ سفید دیروز اعلام کرد که ترکیه بزودی در شمال سوریه دست به عملیاتی نظامی خواهد زد که آمریکا در آن مشارکت نخواهد داشت.