اداره مسلمانان قفقاز روز یکشنبه با صدور بیانیه ای به مناسبت آغاز ماه محرم ، پیروان همه مذاهب اسلامی را به مشارکت در مراسم ویژه عزاداری حسینی در جمهوری آذربایجان دعوت کرد .

در بیانیه اداره مسلمانان قفقاز با اشاره به این که اول سپتامبر ( برابر ۱۰  شهرریورر ماه ) آغاز ماه محرم  و ۱۰ سپتامبر ( ۱۹ شهریور ماه ) روز عاشورا است ، همه مسلمانان جمهوری آذربایجان اعم  از تعلق مذهبی به حضور فعال در مراسم برپایی عزای حسینی دعوت شدند .

  در این این بیانیه  تاریخ واقعه کربلا و شهادت امام حسین ( ع) و یاران وفادار آن  حضرت به دستور یزید بن معاویه مورد اشاره قرار گرفته  و آمده  است : شهادت امام حسین ( ع) در راه برقراری عدالت،  الگویی از کمال اخلاقی و رستاخیز برای جامعه بشری است.

  اداره  مسلمانان قفقاز در بیانیه خود افزود: مراسم  عزاداری حسینی باید  روحیه ایمان و میهن پرستی را تقویت کند و در روح ،ندایی برای آزادی سرزمین های قره  باغ جمهوری آذربایجان باشد .

  در این بیانیه  فاجعه کربلا واقعه غم  انگیز و  در عین حال پرافتخار و  غرور در تاریخ اسلام مطرح و اضافه شد : بنا براین شهروندان متدین جمهوری آذربایجان همه  ساله شجاعت و فداکاری و شهادت امام  حسین ( ع ) را یاد می کنند .

  اداره  مسلمانان قفقاز همچنین از روحانیون جمهوری آذربایجان  خواست تا در مراسم های عزاداری حسینی در راستای اطلاع رسانی صحیح از ماهیت  مبارزه امام حسین ( ع ) ،واقعه  کربلا و نیز فلسفه مکتب شهادت تلاش کنند .