همزمان با شروع نوزدهمین دوره لیگ برتر باشگاه‌های کشور، اولین موزه تخصصی فوتبال ایران متشکل از آثار و تصاویر یک قرن گذشته فوتبال تبریز و باشگاه تراکتورسازی در محل جدید افتتاح می‌شود.

شهردار تبریز در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر، افزود: محل جدید موزه فوتبال تبریز در منطقه ۲ شهرداری و در ابتدای خیابان خبرنگار واقع در اول زعفرانیه است که به لحاظ موقعیت مکانی شرایط بهتری نسبت به محل قبلی دارد که دسترسی علاقه مندان آسانتر شده و در معرض دید شهروندان و میهمانان و گردشگران قرار دارد.

ایرج شهین باهر از طراحی و ساخت نمادهای ویژه برای موزه فوتبال تبریز در محل جدید خبر داد و اظهار داشت: نمادهایی با موضوع دو جام جهانی اخیر، توپ فوتبال و همچنین پیکر یک فوتبالیست در حال طراحی است تا در محوطه داخلی، بیرونی و همچنین پشتبام ساختمان این موزه نصب شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد کارهای احداث این موزه در محل جدید به پایان رسیده است، ادامه داد: طبق پیش بینی ما و با توجه به پیشرفت کار محل جدید این موزه همزمان با آغاز نوزدهمین دوره رقابت های لیگ برتر فوتبال باشگاه های کشور افتتاح می شود.

شهینباهر گفت: محوطه ساختمان جدید موزه فوتبال به وسیله اشکال و وسایل فوتبالی از جمله چمن مصنوعی تزئین می شود تا فضای کامل فوتبالی در آن حاکم باشد و یک طبقه از این ساختمان نیز محل نمایش و عرضه محصولات ورزشی است که علاوه بر فروش محصولات، اجناسی همچون پیراهن های قدیمی تیم های تراکتورسازی، ماشین سازی و سایر تیم ها در معرض دید عموم قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه اولین موزه فوتبال در ایران که آثار، اسناد و تصاویری از بازیکنان و تیم های فوتبال تبریز طی ۱۰۲ سال اخیر در آن به نمایش گذاشته می شود در سه طبقه احداث شده است که تندیس، اسناد و تصاویر تاریخی، وسایل و لوازم فوتبال، دانستنی هایی در مورد فوتبال تبریز، باشگاه های قدیمی و تصاویری از بزرگان و بنیانگذاران فوتبال تبریز از سال ۱۲۹۶ تاکنون به نمایش گذاشته می شود.

موزه فوتبال آذربایجان پیش از این در سال ۹۳ در تالار باغ رضوان واقع در پارک بانوان شهرک امام (ره) تبریز راه اندازی شده بود که با توجه به محل نامناسب آن چندان مورد استقبال شهروندان و به خصوص گردشگران و میهمانان قرار نگرفت و به نظر می رسد با تصمیم شهردار تبریز نسبت به انتقال این موزه به محل جدید که در یکی از بهترین و قابل دسترس ترین نقاط تبریز واقع شده است، آثار و اسناد تاریخ فوتبال تبریز بیش از پیش و به نحوی شایسته برای علاقه مندان و هواداران فوتبال به نمایش گذاشته می شود.