نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور حل مناقشات در منطقه قفقاز جنوبی با تاکید بر رعایت آتش بس در قره باغ ، گفت : باکو و ایروان باید مذاکرات لازم برای حل و فصل مسالمت آمیز این مناقشه را در اولویت قرار دهند.

 تویوو کلار در گفت و گو با خبرگزاری “آپا ” جمهوری آذربایجان افزود: حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ  برای اتحادیه  اروپا همچنان در اولویت می باشد .

  وی با اشاره به اینکه طی یکسال اخیر گامهای مهمی در روند مذاکرات حل مناقشه قره باغ برداشته شده و دیدار هایی در سطح بالای مقامات جمهوری آذربایجان و ارمنستان با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا انجام گرفته است ، گفت : اقدام باکو و ایروان در تابستان سال جاری برای آزاد سازی متقابل گروگان ها قابل تقدیر است  و این چنین  اقدامات می تواند فضای سیاسی مثبت برای پیشرفت در روند صلح ایجاد کند .

  نماینده ویژه اتحادیه اروپا در عین حال از ادامه اوضاع ناپایدار و حساس در منطقه مورد مناقشه قره باغ ابراز تاسف کرد و افزود : تلفات جانی اخیر در این منطقه موجب نگرانی است و طرفین باید با رعایت آتش بس ، مذاکرات مسالمت آمیز را ادامه دهند.

  کلار بابیان اینکه بیانیه های تهاجمی می تواند به تنش در منطقه دامن بزند و به حوادث غیر قابل کنترل تحرک بخشد ، از تلاش ها برای کسب هر چه بیشتر تسلیحات در منطقه  ابراز نگرانی کرد .

  وی  آمادگی اتحادیه اروپا برای کمک به  اجرای توافقات حاصله میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان را اعلام کرد و گفت: زمان برداشتن گامهای برای پیشرفت در روند مذاکرت فرا رسیده است و مسوولان دو کشور نیز باید مردم را برای رسیدن به صلحی پایدار آماده کنند.

  وی  در عین حال خاطر نشان کرد که رسیدن به صلح پایدار نیازمند اتخاذ تصمیمات سخت و مصالحه متقابل دارد .

مناقششه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال ۱۹۸۸ میلادی آغاز و در سال ۱۹۹۲ به درگیری نظامی تبدیل شد .

  بر اثر این  درگیری های نظامی که تا سال ۱۹۹۴ میلادی ادامه داشت ، منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و  هفت شهرستان دیگر این کشور تحت تصرف نیروهای ارمنی درآمد . 

  آمریکا ، روسیه و فرانسه از سال ۱۹۹۷ میلادی ریاست مشترک در گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل مناقشه قره باغ را بر عهده دارند ولی تلاش های بین المللی برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه ای نداشته است .