مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: برنامه جامع مدیریت گردشگری تالاب ها برای ۳ تالاب مهم استان تهیه شده است.

مهران نظری در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات این اداره برگزار شد افزود: برنامه جامع  مدیریت گردشگری  تالاب های استان برای ۳تالاب سولدوز تقده، نوروزلو میاندوآب وکانی برازان تهیه شده و به زودی ارائه می شود.

نظری بااشاره به اینکه آذربایجان غربی یک استان پهناور با تنوع زیستی طبیعی است که انواع اکو سیستم های طبیعی را دارا است تصریح کرد: پارک ملی دریاچه ارومیه بعداز پارک ملی گلستان برترین نماد طبیعی کشور است.

وی بااشاره به اینکه درحال حاضر حجم ذخایر آبی استان ۱۰میلیارد مترمکعب بوده و دومین استان آبی کشور هستیم خاطرنشان کرد: سرانه آب تجدید شونده کشور هزار و ۸۵۰ مترمکعب است که این میزان در استان ۳هزار و ۵۵۰ مترمکعب است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اظهار کرد: ۳۰ درصد گونه پستانداران شناخته شده کشور، ۴۷ درصد گونه پرندگان شناخته شده کشور و ۱۵۰۰ گونه گیاهی که ۱۸ درصد گونه گیاهی کشور را شامل می شود در زیستگاه های جانوری و گیاهی استان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه استان رتبه هجدهم جنگل و دهم مراتع را در کشور به خود اختصاص‌ داده است، یادآور شد: ۵ درصد از مساحت استان را جنگل، ۶۵ درصد را مراتع و ۳۰ درصد را کشاورزی و سایر کاربری ها تشکیل داده است.

نظری با اشاره به اینکه ۶ هزار راس از سه گونه قوچ، میش و کل در منطقه حفاظت شده مراکان و پارک ملی دریاچه ارومیه زیست می کنند، افزود: ۸۰ درصد گوزن زرد ایرانی در جزیره اشک پارک ملی دریاچه ارومیه زندگی می کنند.

وی ادامه داد: با توجه به بارش های خوب سال آبی جاری، سطح تراز دریاچه ارومیه با افزایش ارتفاع ۲ متر به ۱۲۷۱ مترمکعب رسیده است که با رهاسازی مناسب حق آبه ها امیدواریم این وضعیت تداوم داشته باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: احداث یک هکتار لاگون طبیعی و مصنوعی در منطقه کانی برازان با هدف رسوب گیری، لایروبی ۷۰ کیلومتر از انهار استان و احداث سردرب ورودی برای تالاب سولدوز نقده از اقدامات مهم سازمان حفاظت محیط زیست استان در سال ۹۷ بوده است.

وی با اشاره به اینکه بحث پسماند از موضوعات اصلی در استان است، تصریح کرد: ساماندهی سایت زباله شهرهای سلماس، شاهین دژ، مهاباد، ماکو، میاندوآب، ارومیه و تازه شهر، صدور مجوز انتقال ۱۵۰ هزار لیتر پسماند نفتی استان برای امحا به استان قزوین، پایش مستمر پسماندهای صنعتی استان و پیگیری تهیه و گزارش تاثیر سایت مهاباد و بوکان بر محیط زیست منطقه از جمله اقدامات اداره کل در حوزه پسماند در سال ۹۷ بوده است.

نظری ادامه داد: وجود اسلحه های غیرمجاز در دست مردم برای شکار‌ گونه های جانوری یک تهدید جدی برای حیات وحش استان است که توجه جدی مسئولان امر را می طلبد.

وی با اشاره به اینکه تعداد روزهای سالم ارومیه در سال گذشته ۳۰۲ روز بوده است، گفت: کنترل کیفیت سوخت ها و آلاینده های صنعتی و خدماتی استان باعث شده سال گذشته آلودگی هوای ارومیه نسبت به مدت مشابه کاهش یابد.