رجب طیب اردوغان،رئیس جمهور ترکیه یکصد و یکمین سالگرد تاسیس جمهوری آذربایجان را به مردم و دولت این کشور تبریک گفت.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی پیامی یکصد و یکمین سالگرد اعلام جمهوریت (۲۸ مه سال ۱۹۱۸) به الهام علی‌اف همتای خود از این کشور تبریک گفت.

بنا به اعلام دفتر ریاست جمهوری آذربایجان، اردوغان در پیام خود گفته است:

“کشور دوست و برادر جمهوری آذربایجان پس از کسب مجدد استقلال خود در زمینه های مختلف به موفقیت های بیشتری دست یافته و مایه افتخار ترکیه نیز شده است.

آذربایجان به موفقیت بیشتری دست خواهد یافت. مصمم هستیم با شعار «یک ملت، دو دولت» روابط طرفین را گسترش دهیم. برای مردم جمهوری آذربایجان آرامش، صلح و رفاه را آرزو می‌کنم”.

گفتنی است که جمهوری آذربایجان امسال صد و یکمین سالگرد تاسیس اولین جمهوری دموکراتیک در جهان اسلام و استقلال خود را جشن می گیرد.

در بیست و هشتم ماه مه سال ۱۹۱۸ تاسیس جمهوری دموکراتیک آذربایجان از سوی شورای ملی آذربایجان به رهبری محمد امین رسولزاده در شهر تفلیس اعلام شد.

به دلیل تحت اشغال بودن باکو از سوی قوای ارمنی و بلشویک، حکومت موقت آذربایجان به ریاست فتحعلی خان خویسکی فعالیت خود را در شهر گنجه ادامه داد.

اولین کشوری که جمهوری دموکراتیک آذربایجان را به رسمیت شناخت، دولت عثمانی بود.

براساس توافق امضا شده بین دو دولت در تاریخ چهارم ژوئن ۱۹۱۸ ارتش قفقاز-اسلام به فرماندهی نوری پاشا برای مقابله با تهدیدات ارامنه و بلشویک ها تشکیل شد.

این ارتش با پاکسازی مناطقی چون گؤی‌چای٬ آغسو و کوردمیر در تاریخ پانزده سپتامبر ۱۹۱۸ توانست باکو را از اشغال گروه های ارمنی و بلشویک آزاد کند.

ارتش قققاز اسلام در آزادسازی باکو ۱۱۳۰ شهید تقدیم کرد.

جمهوری آذربایجان در مدت کوتاهی توانست اصلاحات اساسی در زمینه های اقتصادی٬ دینی و آموزشی انجام دهد. در مانیفست استقلال جمهوری آذربایجان برای همه شهروندان بدون درنظرگرفتن دین٬ نژاد٬ مذهب و جنسیت حقوق برابر شناخته شده بود. آذربایجان اولین کشوری در جهان اسلام بود که حق رای زنان را به رسمیت شناخت.

جمهوری آذربایجان که از سوی قوای بلشویک در بیست و هشتم آوریل ۱۹۲۰ تحت اشغال در آمده بود، بعد از فروپاشی شوروی سابق بار دیگر به حیات خود ادامه داد.