مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کلیبر با اشاره به فرا رسیدن فصل بهار و بیداری درختان گفت: قطع درخت تا هشت ماه در این شهرستان ممنوع است.

علی نجفی در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به آغاز گلدهی و رشد درختان در این منطقه، طبق صورت جلسه کمیته کشاورزی شهرستان کلیبر، قطع درختان از ۲۵ فروردین تا ۳۰ آبان سال جاری ممنوع بوده و با متخلفان برخورد قانونی می شود.

وی افزود: در روزهای اخیر خبر قطع اشجار جنگلی منطقه ارسباران در برخی سایت ها و فضای مجازی انتشار یافته بود که با توجه به بازرسی های انجام شده توسط کارشناسان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی هیچ گونه تعرضی به جنگل های ارسباران نشده است.

نجفی اظهار داشت: در زمستان سال ۱۳۹۷ بر اساس شیوه نامه صادره اجرائی، اصلاح، حذف و جایگزینی و در راستای صیانت از باغات کلیبر تعداد مجوز قطع اشجار مثمر و غیر مثمر دست کاشت برای بهره برداران باغی صادر شد.

وی هدف از صدور این مجوز را قطع درختان فاقد بازدهی اقتصادی، کهن سال، آفت زده، خشکیده و دارای تراکم بالا، تعویض تاج درختان، سرشاخه کاری و قطع درختان غیر مثمر جهت تولید چوب دست کاشت باغداران تحت نظارت کارشناسان این مدیریت اعلام کرد.

نجفی در خصوص تعویض تاج درختان گردو نیز گفت: براساس موافقت نامه ابلاغیه سازمان مدیریت و برنامه ریزی از محل بند (ز) تبصره پنج، پروژه اصلاح باغات و با همکاری باغداران طبق دستورالعمل صادره معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی همچنان اقدام لازم در این خصوص انجام می شود.