استاندار آذربایجان شرقی گفت: طبق آمار، یک و نیم میلیون نفر در مناطق پر خطر استان سکونت دارند، از این رو باید با این خطر جدی که جان ساکنان را تهدید می‌کند، با وحدت رویه مقابله کرد .

منطقه آذربایجان شرقی، محمدرضا پورمحمدی در جلسه ستاد بازآفرینی شهری پایدار استان، اظهار کرد: با اینکه آذربایجان شرقی، استانی زلزله‌خیز است اما تاکنون اقدامی مفید برای سامان‌دهی سکونت‌گاه‌های غیررسمی انجام نشده است .   

وی بر ضرورت سامان‌دهی مناطق ناکارآمد شهری با اولویت‌بندی و تهیه اطلاعات ریز و دقیق از این مناطق تأکید کرد .  

پورمحمدی، بزرگ‌ترین مشکل موجود در این زمینه را پیگیری نکردن بودجه‌ها و جذب ناکامل اعتبارات اعلام کرد و گفت: تشکیل ستاد تسهیل می‌تواند در پیشبرد این امور و ارائه راهکار عملی، تا حدودی مشکلات را مرتفع کرده و اهداف مدنظر بازآفرینی شهر پایدار را محقق کند .   

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی هم با بیان این که ۱۵ درصد از بافت‌‌های ناکارآمد شهری کشور در این استان متمرکز است، افزود: هم‌اکنون مساحت اسکان غیررسمی شناسایی شده در استان حدود ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار و مساحت بافت‌های فرسوده هم ۵ هزار و ۸۰۰ هکتار است .   

به گفته ابوالقاسم سلطانی، بیش از ۴۷ میلیارد تومان برای سامان‌دهی این مناطق اختصاص یافته و با همکاری فرمانداران و دستگاه‌های مربوط، به کل استان تزریق خواهد شد.