دکتر لیدا حیدری، جراح و متخصص بیماری‌های زنان و زایمان که مسئولیت این عمل را برعهده داشت، در گفت و گویی اظهار کرد: در این روش زایمان از هیچ دارو، سرم یا مداخله پزشکی استفاده نمی شود و زایمان کاملا طبیعی با درد کاملا کاهش یافته با مشارکت فعالانه بیمار انجام می شود. وی گفت: […]

دکتر لیدا حیدری، جراح و متخصص بیماری‌های زنان و زایمان که مسئولیت این عمل را برعهده داشت، در گفت و گویی اظهار کرد: در این روش زایمان از هیچ دارو، سرم یا مداخله پزشکی استفاده نمی شود و زایمان کاملا طبیعی با درد کاملا کاهش یافته با مشارکت فعالانه بیمار انجام می شود.

وی گفت: در روش زایمان آسان، اجازه می دهیم خود بیمار تمام حرکاتی را که درد را کاهش می دهد انجام دهد، ورزش ها و نرمش های خاص و همچنین روش صحیح تنفس در موقعیت های مختلف که قبل و حین زایمان باید توسط مادر انجام شود، به وی آموزش داده می شود .

وی اظهار کرد: این نرمش ها و تنفس ها برای کاهش درد و چرخش و قرار گرفتن جنین در موقعیت مناسب انجام می شود.

حیدری ادامه داد: در روش زایمان آسان همچنین ماساژ مادر و استفاده از دوش آب گرم یا وان آب ولرم،  برای کاهش درد انجام می شود و  فضای اتاق زایمان به شکلی است که از تنش های روانی بیمار کاسته می شود.

وی حضور اعضای خانواده مانند همسر و فرزند در کنار مادر را یکی دیگر از ویژگی خاص این روش عنوان کرد و گفت: حضور خانواده به وِیژه همسر در این فضا به بیمار اجازه می دهد کاملا احساس راحتی کرده و فضای منزل برای وی تداعی شود که این امر موجب آرامش بیمار و کاهش تنش وی می شود.

وی ادامه داد: علاوه بر آن خانواده و همسر بیمار به وی کمک می کنند تا نرمش ها، ورزش ها و حرکات تنفسی را انجام دهد.

این متخصص زنان و زایمان گفت: این پروسه تا مرحله زایمان ادامه می یابد و در این مرحله نیز زایمان بدون استفاده از هیچ گونه دارو، سرم یا فشار و در شرایطی که بیمار  کاملا در حالت ریلکس قرار دارد، انجام می شود، در این روش الزامی به استفاده از تخت های خاص نیز نیست و خود بیمار حالتی را که راحت است انتخاب می کند.

وی یادآور شد: این روش برای اولین به همراه همسر در بیمارستان شمس تبریز انجام شد، هر چند زایمان آسان بدون حضور خانواده در سایر بیمارستان های تبریز انجام شده است.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه همسر، نزدیک فرد به زن باردار است بنابراین توصیه می کنیم در صورت فراهم بودن فضای فیزیکی بیمارستان، زایمان با حضور همسر انجام شود.

حیدری با بیان اینکه هزینه این روش زایمان هیچ تفاوتی با سایر زایمان ها ندارد، یادآور شد: افرادی که مایل به استفاده از این روش زایمان هستند باید در دوران بارداری آموزش های لازم در خصوص ورزش و نرمش های مورد نیاز را ببینند و با شروع درد زایمان به بیمارستان مراجعه کنند تا بقیه مراحل در بیمارستان طی شود.

بر اساس این گزارش، مادری که برای نخستین بار این روش بر روی وی انجام شد نیز در گفت و گو  با ایسنا اظهار کرد: این زایمان، دومین زایمان من به روش طبیعی بود ولی در این روش زایمان آسان، برخلاف زایمان قبلیم در شرایط روحی و جسمی بسیار خوبی قرار  داشتم و زایمان با کمترین درد انجام شد.

وی رفتار محبت آمیز ماماها و لبخند دائمی کادر بیمارستان، ماساژهای مرتب از سوی کادر بیمارستان،  استفاده از نرمش های خاص و تنفس در زمان های مشخص و همچنین حضور همسر، را  از عوامل کاهش دهنده درد زایمان در این روش عنوان کرد و گفت: در این روش در  اتاق زایمان فضای آرامش بخشی به لحاظ روحی حاکم است و حتی ادکلن و موسیقی مورد علاقه مادر را نیز در فضا پخش می کنند.