چرا تبریز ؟ تبریز شهری مهم در طول تاریخ است. در بعضی از زمان ها پایتخت امپراطوری های بزرگ و بیشتر به عنوان مهم ترین شهر کشور مطرح بوده است . همین دلیل باعث اهمیت تاریخی و فرهنگی تبریز شده و آثاری بسیاری را رد این شهر پدید آورده که متاسفانه بعضی از آنها در […]

چرا تبریز ؟

تبریز شهری مهم در طول تاریخ است. در بعضی از زمان ها پایتخت امپراطوری های بزرگ و بیشتر به عنوان مهم ترین شهر کشور مطرح بوده است . همین دلیل باعث اهمیت تاریخی و فرهنگی تبریز شده و آثاری بسیاری را رد این شهر پدید آورده که متاسفانه بعضی از آنها در طول زمین لزره های مخوف از بین رفته است. اما گذشته از دلیل تاریخی و فرهنگی تبریز شهری است که تابستانهای مفرحی دارد و همین می تواند دلیلی باشد تا بسیاری از گردشگران بخواهند در هر تابستان چند روزی را در تبریز بگذرانند و از هوای مفرح و خنک این شهر استفاده کنند . تبریز شهری است که با نسیم های تابستانی اش معروف است. در اغلب عصرهای تابستانی ، تبریز نسیمی خنک و بادی ملایم شروع به وزیدن می کند که گرمای ناشی از خورشید ظهر را به خنکایی لذت بخش تبدیل می کند، اما اگر به مناطقی ماند ائل گلی بروید حتی ظهر ها نیز می توانید از هوای مطبوع لذا ببرید . همین موضوع در سخنان بسیاری از افراد معروفی که به تبریز سفر کرده اند مشهود است . برای آخرین نمونه هوشنگ مرادی کرمانی در سفری که در حاشیه جشنواره کتاب شال به تبریز داشت ، عنوان کرده که ای کاش این نسیم تبریز در تهران یا کرمان نیز می وزید اغلب شهرهای ایران در فصل تابستان ، آب و هوای بسیار گرمی دارند به ویژه شهرهای جنوبی ، مرکزی و شرقی که روزهای سوزانی را در تابستان تجربه می کنند و آب و هوای تبریز باعث می شود که ساکنان این شهرها حتی برای چند روز هم که شده به آب و هوای مناسب تبریز پناه بیاورند.

 

از دید مسافران

پارک های مسافر تبریز و تفرجگاه بزرگ ائل گلی بهترین مکان برای دیدن گردشگرانی است که کم کم از اقصی نقاط ایران برای بازدید به تبریز می آیند. آب و هوای تبریز با این شب ها سرد است اما بازهم بیشتر مسافران ترجیح می دهند شب را در پارکهای مسافر و زیر چادر بگذرانند .

به همین دلیل میزان گردشگر در نقاطی مانند ائل گلی بسیار زیاد است همان طور که می توان پیش بینی کرد اغلب مسافران شنیدن آوازه شهر تبریز و آب و هوای مطبوع آن در تابستان را دلیل انتخاب خود عنوان کردند. بیشتر مهمانان این روزهای تبریز از شهرهایی مانند شیراز، کرج، مشکین شهر، مهاباد، تهران، بم، مشهد، سمنان، ارومیه، اصفهان و کرمانشاه به این شهر آمده اند. بدون استثناء تمام مهمانان تابستانی از کیفیت محل و خدمات ارائه شده و نوع برخورد مسئولان پارک های مسافر ابراز رضایت و قدردانی داشتند.

اغلب مسافران تبریز را شهری بسیار زیبا ، تمیز و با آب و هوایی عالی معرفی کردند و از پیشرفت تبریز و توسعه آن در چند سال اخیر متعجب شده و وضعیت این شهر را در مقایسه با بسیاری از شهرهای مجاور یا رد طول مسیرشان بسیار خوب دانستند.

به عنوان مثال :«شهرام رسولی» که همراه خانواده ۴ نفری خود به تبریز آمده است ، می گوید : مردم این شهر بسیار با صفا هستند. شهر بسیار تمیز است و اعلب اغذیه فروشیها غذاهایی با کیفیت و قیمت مناسب ارائه می کنند .

 

تلاش برای شناساندن تبریز

شاید بارزترین موردی که جا برای کار بیشتری در زمینه گردشگران تابستانی اطلاع رسانی باشد. برخلاف تعطیلات نوروز معمولاً اطلاع رسانی برای گردشگران تابستانی ضعیف و در گفتگویی که با برخی از مسافرین داشته ایم تنها مرجع پاسخگویی را شهرداری تبریز دانسته اند و از این رو لزوم فعالیت بیشتر در این زمینه برای شهری که جزو مقصدهای اصلی گردشگران تابستانی است بیشتر احساس می شود.

شاید امسال نیز اتوبوس های تبریز گردی و همچنین آغاز جشنواره های تابستانی تبریز باز هم شور و حرارت تابستان و پذیرایی از مهمانان تابستانی را حتی پر رونق تر از گذشته نماید از طرفی هفته نکو داشت تبریز را پیش رو داریم که تمهیدات مناسب آن ضروری بنظر می رسد و ادارات درگیر و مسئول بایستی هماهنگی بیشتری در این زمینه داشته باشند. پیشنهاد می شود هر چه زودتر مانند روزهای آغازین سال ستادهای ویژه و چادرهای اطلاع رسانی را برای خدمات رسانی بیشتر به گردشگران فعال کرد.

اغلب گردشگران این روزهای تبریز به جز معدودی مکان های دیدینی شهر را نمی شناسند. حتی بعضی از آنها دقیقاً نمی توانند که سوغاتی های تبریز چیست و از کجا باید تهیه کنند. با اطلاع رسانی دقیق و به موقع می توان از این حجم گردشگر و فرصتی که به دست آمده برای شکوفایی اقتصاد شهر استفاده برد.

همچنین توسعه گردشگری استان مستلزم توسعه آگاهی تک تک افراد جامعه است و آشنایی تمام اقشار جامعه با مفاخر تاریخی و گردشگری استان مستلزم توسعه آگاهی تک تک افراد جامعه است و آشنایی تمام اقشار جامعه با مفاخر تاریخی و گردشگری در نهایت موجب تحقق آرمانی می شود که در آن هر شهروند یک راهنمای گردشگری است . آب و هوای سرد تبریز در نوروز باعث شده که این شهر نتواند با شهرهایی مانند اصفهان ، شیراز و بندرعباس رقابت کند اما شاید خنکای تابستان تبریز بتواند گوی سبقت را از این شهرها برباید.

———————

آراز فکری