فرخ جلالی مدیر عامل سازمان آرامستانهای  شهر داری تبریز با اعلام این خبر که از آغاز تیر ماه ، این آثار در معرض دید زائرین محترم قرار گرفته ، گفت : این تابلو ها که ۹ اثر برجسته از آثار استادان بزرگ نقاشی دفاع مقدس هستند در سیری داستانی آغاز جنگ تحمیلی ، حرکت مردمی برای […]

فرخ جلالی مدیر عامل سازمان آرامستانهای  شهر داری تبریز با اعلام این خبر که از آغاز تیر ماه ، این آثار در معرض دید زائرین محترم قرار گرفته ، گفت : این تابلو ها که ۹ اثر برجسته از آثار استادان بزرگ نقاشی دفاع مقدس هستند در سیری داستانی آغاز جنگ تحمیلی ، حرکت مردمی برای اعزام به جبهه های جنگ ، بمباران رزم دلاورانه ،شهادت ودر نهایت تقرب و وصال به ساحت حضرت سید الشهداء (علیه السلام )را به تصویر کشیده است .

جلالی رمز ماندگاری هنر را در همراهی با جریانات اجتماعی دانست و افزود: هنر انقلاب اسلامی که همراه با انقلاب زاییده شد و با جنگ به اوج شکوه و زیبایی رسید ، حاصل آمیخته شدن شور و شعور و به تعبیری حماسه و عقل بود. چنین هنری در دفاع مقدس در همه ی عرصه های هنری و ادبی تجلی یافت و باعث خلق گو نه ای از هنر شد که ایران عزیز ، پیش از آن تجربه نکرده بود.

وی با بیان اینکه شعر دفاع مقدس، رمان دفاع مقدس ، سینمای دفاع دمقدس و … همه رشته های هنری ، توانستند همراهی خوبی با مقوله جنگ تحمیلی داشته باشند ، هنر نقاشی را نیز جزو هنر های سربلند دوران دفاع مقدس بر شمرد و گفت : نقاشان انقلاب اسلامی ، استادانی همچون مصطفی گودرزی ، علی وزیریان، ناصر پلنگی و …از همان روز های آغاز جنگ ، به تصویر گری حماسه برخورد مردم تازه انقلاب کرده ایران با ماشین مجهز جنگی عراق و در حقیقت نظام سلطه جهانی و در کنار آن مظلومیت این جنگ پرداختند و توانستند آبرو و حیثیتی دیگر گونه به این هنر بدهند و ما اکنون منتخبی از این آثار را برای مرور روز های پر عظمت دفاع مقدس را در کنار قبور مطهر شهدای گلزار شهدای تبریز به معرض نمایش دید مردم گذاشته ایم.

مدیر عامل سازمان آرامستانهای شهر داری تبریز با بیان اینکه گلزار شهدای شهر داری تبریز تنها یک آرامستان نیست،گفت : ما این محیط را فضایی فرهنگی می دانیم. در حقیقت تمامی مجموعه شهر داری و در کنار آن سازمان آرامستان های شهر داری یک مجموعه فر هنگی هستند .

دیگر نگاه خدماتی به نهاد شهرداری ، جوابگوی زندگی شهری امروز نیست . وی با بیان ابعاد فرهنگی فعالیت گلزار شهدای شهرداری تبریز ، گفت : ما امید واریم دقایقی که زائرین محترم همواره در طول این سالها برای دیدار قبور مطهر سپری می کنند ، حا وی اثرات وتاثیرات فرهنگی نیز باشد . از همین رو ، برخود لازم می دانیم که با تدوین برنامه های فرهنگی که بخشی از آن در عملکرد هشت ساله این سازمان منعکس شده و بر نامه های وسیعتری نیز برای روز ها و سالهای آینده تدارک دیده شده بعد فرهنگی این محیط مقدس را تقویت کنیم و بتوا نیم آنچنان که در شان این شهدا ء و زائرین محترم است خدمت گزاری خود را به اثبات برسانیم.

جلالی نیاز توجه بیشتر به مقوله فرهنگ شهادت را مورد تاکید قرار داد و افزود : اگر فرهنگ   شها دت را از نظام انقلاب اسلامی حذف کنیم ، کل موجودیت آن را از بین برده ایم ایران امروز به مدد همین فرهنگ شها دت بود که روز های سخت دفاع مقدس را آ برو مندانه سپری کرد و توانست عزت و سربلندی مردم ایران را به جهان نشان دهد وی با ذکر این مطب که ما هرچه داریم به برکت همین فرهنگ شهادت است گفت : تمامی فعالیت های فرهنگی و هنری در جای خود لازم و حیاتی هستند ، اما فرهنگ و رشته های هنری و ادبی که توا نستند شهادت را تحلیل و تفسیر کنند باید در درجه اول مورد توجه ما قرار گیرند .ما با همان دید بود که تصمیم به نصب تابلو های آثار برتر نقاشی دفاع مقدس گرفتیم که امید واریم مورد پسند علا قه مندان به فرهنگ و هنر شهادت قرار گیرد.

مدیر عامل سازمان آرامستانهای شهر داری تبریز ادامه این طرح را نیز جزو برنامه های این سازمان برشمرد و گفت در ادامه این طرح بخش غربی محیط مسقف گلزار شهدا نیز به ارائه جلوه دیگر هنر دفاع مقدس ، یعنی عکاسی جنگ اختصاص خواهد یافت و در حقیقت مکملی برای آثار نقاشی محسوب می شوند . وی هنر عکاسی را نیز جزو هنر های پیشرو خلق حماسه دفاع مقدس بر شمرد و گفت : بسیاری از عکاسان از همان اولین دقایق اولیه حمله عراق در محل در گیری حضور پیدا کردند و در طول سالهای دفاع مقدس ، پیام رسان لحظه های زیبای دفاع،چهره خشن جنگ که بر کشور ایران تحمیل شده بود و نیز رساننده صدای مظلومیت این مردم به گوش دنیا شدند و سازمان آرامستانها منتخبی از بهترین عکس ها را که تغییرات و طراحی گرافیکی زیبایی نیز روی آنها انجام یافته است، در معرض دید زائرین محترم قرار می دهد.

گفتنی است آثار برتر نقاشی دفاع مقدس از آغاز تیر ماه سال جاری در معرض نمایش علاقمندان قرار گرفته و مورد توجه خانواده های معزز شهدا،مردم عزیز و نیز جامعه هنر مندان تبریز خصوصا هنر مندان عرصه هنر های تجسمی قرار گرفته است.