به نوشته روزنامه حریت، تراژدی انسانی در حالی برای ترکمن‌های آواره عراقی گریزان از حملات داعش رو به شکل‌گیری است که آن‌ها از بی‌اعتنایی دولت آنکارا و کردستان عراق نسبت به مساله آوارگی‌شان بسیار خشمگین و نسبت به آینده‌شان نگران هستند. ترکمن‌های  تل‌عفر عراق پس از حملات داعش از خانه و زندگی خود گریخته‌اند و […]

 

turkaman

به نوشته روزنامه حریت، تراژدی انسانی در حالی برای ترکمن‌های آواره عراقی گریزان از حملات داعش رو به شکل‌گیری است که آن‌ها از بی‌اعتنایی دولت آنکارا و کردستان عراق نسبت به مساله آوارگی‌شان بسیار خشمگین و نسبت به آینده‌شان نگران هستند.

ترکمن‌های  تل‌عفر عراق پس از حملات داعش از خانه و زندگی خود گریخته‌اند و حال در بیابان‌های عراق در گرمای ۵۰ درجه سانتی‌گراد روزگار می‌گذرانند در حالیکه بسیاری از این آوارگان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند که چیزی به مردنشان نمانده است.

یکی ازاین آوارگان ترکمن‌  گفت: همسرم پنج روز است که در بستر بیماری است و من نمی‌توانم او را به بیمارستان ببرم چون پیش‌مرگ‌های کرد اجازه ورود من را به اربیل نمی‌دهند. همیشه کسی هست که نگران کردها و اعراب در عراق باشد اما برای جمعیت ترکمن‌ اینچنین نیست. ترک‌ها تل‌عفر را استانبول کوچک می‌نامند پس چرا حالا به ما توجهی ندارند؟ ما در حال مردن زیر آفتاب سوزان کویر هستیم. بهتر است به یکباره همه ما را بکشند و به شکنجه پایان دهند.

در ابتدا هزاران تن از ترکمن‌های  شیعه برای ورود به کرکوک، بغداد، کربلا و نجف به شهر سنجر در شمال غرب گریختند.

بنا به گفته‌های آوارگان هر روز بخاطر گرمای شدید و طاقت‌فرسا کودکان و سالخوردگان می‌میرند.

تنها منطقه‌ای که ترکمن‌های  شیعه فکر می‌کنند می‌توانند به آن‌جا بروند، کرکوک تحت کنترل کردهای عراق است.