رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از صادرات ۲۴۰ هزار و ۹۹۵ تن کالای کشاورزی از این استان در ۹ ماهه امسال خبر داد و گفت: این میزان صادرات از نظر ارزش نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۳ درصد افزایش یافته است.

اکبر فتحی روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران، ارزش این میزان صادرات کالاهای کشاورزی از استان را در حدود ۲۵۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: در زیر بخش های زراعی و باغی ۲۶ درصد افزایش، لبنی، دامی و شیلاتی ۱۵ درصد افزایش و مواد غذایی ۲۰ درصد افزایش صادرات رقم خورده است.

وی متوسط ارزآوری هر کیلو محصولات صادراتی بخش کشاورزی در آذربایجان شرقی را یک دلار اعلام کرد و ادامه داد: هر کیلو میوه خشک ۱.۶۵ دلار و هر کیلو سبزی و صیفی ۰.۴ دلار برای کشور ارزآوری دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در خصوص سهم این استان از صادرات کالاهای کشاورزی در کشور گفت: ۴.۱۵ درصد کالاهای کشاورزی کشور از نظر وزنی و ۵.۱۸ صادرات از نظر ارزشی به آذربایجان شرقی اختصاص دارد.

فتحی با اشاره به صادرات ۷۰ هزار تن میوه خشک از استان به ارزش ۱۱۵ میلیون و ۳۵۰ هزار دلار در ۹ ماهه امسال، خاطرنشان کرد: میوه خشک سهم ۴۶ درصدی از صادرات کالاهای کشاورزی استان را دارد.

وی افزود: بعد از میوه خشک، شیرینی و شکلات به ارزش ۳۶ میلیون و ۷۲۱ هزار دلار و بیسکوئیت و محصولات فرآوری شده از گندم و آرد با ۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بیشترین سهم را در صادرات کالاهای کشاورزی آذربایجان شرقی در ۹ ماه ابتدای سال جاری داشتند.

کشورهای عراق، امارات، ترکیه، روسیه و ارمنستان عمده کشورهای هدف محصولات کشاورزی صادراتی از آذربایجان شرقی هستند.