نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز با اشاره به عملیات تروریستی در کرمان، گفت: شهید «حاج قاسم سلیمانی» نامی است که هنوز در دل دشمن واهمه می‌اندازد و بعد از چهار سال از شهادت وی، تاثیرات نام او در معادلات منطقه مشهود است.

حجت الاسلام والمسلمین «سیدمحمدعلی آل هاشم»، در خطبه های نماز جمعه این هفته تبریز افزود: حادثه کرمان نشان داد که دشمن عامل اصلی شکست های راهبردی خود را حاج قاسم می‌داند.

وی با بیان اینکه عملیات تروریستی در گلزار شهدای کرمان موجب کشته شدن حدود ۹۰ نفر و مجروح شدن چند صد نفر شد، اظهار کرد: این عملیات از پیش طراحی شده بود و دل همه را به درد آورد و خانواده‌های زیادی را داغدار کرد.

امام جمعه تبریز گفت: هدف از این عملیات جنایتکارانه، انتقام از ملتی است که ایستادگی آن ها، انبوه نقشه های مستکبران شرور عالم را نقش برآب کرده و از تهدیدها و جنایت های دشمن فرصت بیداری، سلحشوری و پیشروی ساخته اند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، با تاکید بر اینکه جنایت کرمان انتقام از ملت بزرگی است که سردار سلیمانی آنها را ملت شهادت و ملت امام حسین(ع) خواند، ادامه داد: ملتی که منطق و ضرورت نابودی رژیم تروریست صهیونیستی را در جهان تکثیر کرده است.

وی یادآور شد: مقاومت مردم فلسطین و نواز غزه، نشات گرفته از فرهنگ مقاومت حاج قاسم سلیمانی است و عامران و طراحان این جنایات هزینه بسیار سنگینی را برای عملیات تروریستی گلزار شهدای کرمان پرداخت خواهند کرد.

خطیب جمعه تبریز با اشاره به فرمایشات رهبری مبنی بر اینکه «قطعا شکست دشمن با این ترورها ترمیم نخواهد شد و سیلی ملت ایران به دشمن، محکم و عبرت آموز خواهد بود»، گفت: برای نیروها و دستگاه‌های امنیتی کشور، آرامش و آسایش مردم همیشه مهم بوده و در وقت مناسب پاسخ سختی به جنایات اخیر داده خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، افزود: مردم تبریز این جنایات‌ ها را محکوم کرده و از دست اندرکاران مربوط و نیروهای مسلح و دستگاه‌های امنیتی می خواهیم پاسخ این خیانت‌ ها و جنایت‌ ها را به موقع بدهند.

وی اظهار کرد: ما مردم تبریز همزمان با سراسر کشور پس از اقامه نماز جمعه با حضور در راهپیمایی ضدصهیونیستی، جنایت های دشمن را محکوم خواهیم کرد.

مشارکت حداکثری در انتخابات، قدرت آفرین است

امام جمعه تبریز با اشاره به نزدیکی انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، گفت: به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، عده ای نمی‌خواهند انتخابات آنچنان که شایسته ملت است برگزار شود و تلاش می‌کنند تا مردم را مایوس و بی‌اعتماد کنند بنابراین در مقابل جریانات سوء این افراد، باید روشنگری کرد و مردم را به صحنه آورد.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، با تاکید بر اینکه حضور حداکثری در انتخابات بسیار مهم و یک اقدام ملی است، ادامه داد: انتخابات پرشور به نفع همه ملت است و بخش مهمی از زیرساخت قدرت کشور از مسیر مشارکت حداکثری در انتخابات ایجاد می شود چون که انتخابات، قدرت آفرین است.

وی ابراز امیدواری کرد که مردم در این انتخابات حضور حداکثری داشته باشند به طوری که تاکنون نشان داده اند که هر چقدر توطئه علیه ایران اسلامی زیاد شده، مردم منسجم تر شده اند و مردم در این سال با انسجام بیشتر در این دوره از انتخابات به نحو احسن شرکت خواهند کرد.

امام جمعه تبریز خطاب به مردم تبریز و نمازگزاران، گفت: تاکنون آذربایجان در تمام برنامه‌های انقلاب پیشگام و شهر اولین ها بوده و امید است در مشارکت انتخابات هم، تبریز و آذربایجان مشارکت حداکثری در سطح کشور داشته باشند.

اجرای فاز توسعه نیروگاه تبریز مطالبه مردم از مسوولان برای تولید انرژی پاک است

امام جمعه تبریز با انتقاد از عدم صدور مجوز طرح فاز توسعه‌ نیروگاه تبریز، گفت: اجرای این طرح مطالبه مردم این شهرستان از مسوولان برای تولید انرژی پاک است تا مشکل مازوت سوزی این نیروگاه رفع شود.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، با بیان اینکه بر اساس اعلام مسوولان این نیروگاه، مطالعات طرح فاز توسعه آن انجام شده و در مرحله اخذ مجوز زیست محیطی است، افزود: سازمان محیط زیست کشور به علت قرار گرفتن این نیروگاه در شعاع ۳۰ کیلومتری تبریز برای دادن مجوز این طرح امتناع می کند.

وی با اشاره به بازدید سرزده هفته گذشته از این نیروگاه، اظهار کرد: در تابستان در خصوص آلودگی این نیروگاه به مسوولان تذکر داده بودم تا به فکر زمستان باشند و معاونان استانداری نیز به موضوع خوب ورود کردند.

امام جمعه تبریز گفت: با توجه به اینکه در زمستان مصرف گاز خانگی در اولویت است بنابراین محدودیت برای مصرف این نیروگاه ایجاد می شود و سوخت مازوت جایگزین مصرف گاز می شود البته مازوت مصرفی در این نیروگاه نیز استاندارد نیست.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، خطاب به «سلاجقه» رییس سازمان محیط زیست کشور افزود: این مازوت‌سوزی آثار تخریبی بیشتری دارد یا سوخت گاز و گازوئیل که به مراتب آلایندگی کمتری از مازوت دارند، انتظار ما از شما بررسی بیشتر و ارایه راهکار است تا مشکل و نگرانی مردم تبریز و شهرها و روستاهای اطراف از آلودگی هوا برطرف شود.

وی یادآور شد: طرح فاز توسعه‌ نیروگاه حرارتی تبریز نخستین طرح از نوع خود در کشور است که با اجرای این طرح زیرساختی در حوزه انرژی، می تواند تولید برق آذربایجان‌ شرقی حداقل ۶۰۰ مگاوات افزایش یابد و مشکل مازوت سوزی نیروگاه حرارتی تبریز منتفی شود و مصرف آب این نیروگاه ۹۰ درصد کاهش یابد.

بیمارستان دوزدوزان نیاز به صدور مجوز فعالیت دارد

امام جمعه تبریز همچنین با اشاره به سفر به شهر دوزدوزان، گفت: در این شهر یک خیر از تهران اقدام به ساخت یک بیمارستان کرده ولی با توجه به عدم ضرورت بیمارستان در این شهر بر اساس قانون و مقررات وزارت بهداشت، مجوز فعالیت برای آن صادر نمی شود.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، از رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز خواست تلاش کند تا این بیمارستان مورد بهره برداری قرار گیرد تا مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

وی همچنین با اشاره به بازدید از بیمارستان امام حسین (ع) هشترود، اظهار کرد: این بیمارستان نیازمند تجهیزات و پزشکان متخصص بیشتری دارد و باید در این زمینه اقدامات لازم انجام شود.

هیچ کشوری مانند ایران وجود ندارد که اقلیت های دینی در کنار مسلمانان به طور مسالمت آمیز زندگی کنند

امام جمعه تبریز با تبریک آغاز سال نو میلادی و میلاد حضرت عیسی مسیح به هموطنان مسیحی و مسیحیان استان، برای آنان و آحاد بشریت، سالی موفقیت آمیز آرزو کرد.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، افزود: هیچ کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد که در آن اقلیت های مذهبی در کنار مسلمانان به طور مسالمت آمیز زندگی کنند و امید است در همه کشورها مردم از هر دین و مذهبی به صورت مسالمت آمیز در کنار هم زندگی کنند.