استاد دانشگاه کرکوک عراق با بیان اینکه پس از گذراندن چندین جنگ و ناامنی در عراق، اینک نوبت بازسازی و توسعه اقتصادی و تجاری در این منطقه است، گفت: به استفاده از ظرفیت های تبریز در زمینه های فرهنگی، تجاری و درمانی علاقمندیم.

پروفسور« صالح حسین اکبر » در دیدار با رئیس شورای شهر تبریز با بیان اینکه ارتقای ارتباطات اقتصادی و فرهنگی می تواند به نفع ۲ طرف به ویژه توسعه کرکوک باشد، خاطرنشان کرد: کلانشهر تبریز به دلیل قابلیت های بالا ، اشتراکات فرهنگی و زبانی و نزدیکی به کرکوک می تواند گزینه مناسبی برای توسعه روابط در تمام زمینه ها باشد.

رئیس مرکز فرهنگی کرکوک گفت: زمینه های لازم برای ارتقای همکاری های فرهنگی فراهم است و علاوه بر میزبانی از زائران اربعین از سمت مرز تمرچین، شخصیت ملا محمد فضولیبه عنوان شاعر اهل کرکوک نیز می تواند بستر مناسبی برای مراودات فرهنگی متقابل باشد.

این استاد دانشگاه کرکوک در ادامه با اشاره به کمبود امکانات درمانی در کرکوک درخواست کرد شرایط لازم برای حضور شهروندان این شهر برای استفاده از مراکز درمانی تبریز فراهم شود.

پیشنهاد خواهر خواندگی تبریز و کرکوک

در این دیدار رئیس شورای شهر تبریز با طرح پیشنهاد خواهرخواندگی تبریز و کرکوک، گفت: قابلیت های ۲ طرف می تواند منجر به ارتقای روابط اقتصادی و فرهنگی بین ۲ شهر مهم کشورهای ایران و عراق شود.

« شهرام دبیری » با تشریح ظرفیت های موجود در کلانشهر تبریز گفت: علاوه بر قابلیت های تجاری، تولیدی و صنعتی، کهن شهر تبریز در حوزه جذب گردشگر نیز می تواند میزبان مهمانان عراقی باشد.

وی همچنین با بیان اینکه تبریز در حوزه گردشگری سلامت نیز میزبان مراجعانی از کشورهای اطراف است، آمادگی این شهر را برای پذیرایی از بیماران کرکوک و شهرهای اطراف آن اعلام کرد.

دبیری با تاکید بر لزوم برقراری پرواز بین فرودگاه های تبریز و کرکوک، گفت: این موضوع می تواند عامل ارتقای روابط بین فعالان اقتصادی، تجاری و فرهنگی ۲ طرف باشد.

کرکوک در ۲۵۰ کیلومتری شمال بغداد قرار گرفته و یکی از غنی‌ترین شهرهای عراق از لحاظ منابع نفتی است.