فرماندار شهرستان جلفا با اشاره به رویکرد دولت در تعامل و تقویت ارتباط با همسایگان گفت: افزایش ترانزیت و تردد مسافر در پایانه‌های مرزی جلفا و نوردوز، نشان دهنده نقش آفرینی این شهرستان مرزی در این زمینه است.

اسماعیل عطاپور : تا پایان سال ۱۴۰۰، تعداد کامیون هایی که از ۲ پایانه مستقر در این شهرستان تردد کردند روزانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ دستگاه بود که این رقم اکنون به یکهزار دستگاه در ۲ پایانه افزایش یافته است.

وی ادامه داد: تردد تعداد مسافران نیز در این بازه زمانی از روزانه حدود ۳۰۰ نفر به یک هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار نفر افزایش یافته است و همه اینها در سایه رویکرد و دیپلماسی ارتباط بیشتر با همسایگان در دولت سیزدهم در این شهرستان است.

وی با بیان اینکه جلفا شهرستانی مرزی است و ۷۰ هزار نفر جمعیت دارد، گفت: شرایط این شهرستان به لحاظ داشتن مرز ۱۳۲ کیلومتری با جمهوری خود مختار نخجوان و ارمنستان خاص و ویژه است و این شهرستان در واقع دروازه ارتباط ایران با اورآسیاست و این شهرستان از طریق پایانه نوردوز با جمهوری خودمختار نخجوان، ترکیه و گرجستان و اروپا ارتباط دارد.

عطاپور به بازدید رئیس جمهور در دور اول سفر به استان از این شهرستان نیز اشاره کرد و افزود: این بازدید و حضور در واحدهای صنعتی، پیام خاصی داشت.

وی با اشاره به ظرفیت های اقتصادی شهرستان ادامه داد: این آمادگی را داریم تا در همه زمینه ها و با فراهم کردن زیرساخت ها، ارتباط با کشورهای همسایه را گسترش دهیم.

تقویت حوزه کشاورزی و تثبیت جمعیت در نقاط مرزی

فرماندار جلفا به اقدامات دولت در حوزه کشاورزی در این شهرستان اشاره کرد و گفت: ظرفیت های بالایی در این حوزه در شهرستان وجود دارد که در سال های گذشته مغفول مانده بود، اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم، این حوزه و ظرفیت های آن در کانون توجه دولت قرار گرفت و دولت به دنبال تقویت بخش کشاورزی و تثبیت جمعیت در نقاط مرزی است.

عطاپور بیان کرد: سال گذشته دشت قره بلاغ با یک هزار و ۱۶۳ هکتار و با صرف هزینه ۲ هزار میلیارد ریالی زیر کشت رفت و در حدود ۳۸۰ هکتار از این دشت، کشت پاییزه انجام شد و پیش بینی می شود امسال ۴۰۰ هزار تن افزایش تولید محصول در شهرستان اتفاق بیافتد.

وی مجموع شاغلان در بخش کشاورزی شهرستان ۷۰ هزار نفری جلفا را حدود ۱۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: این افراد در ۱۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی که بیش از نیمی از آن مکانیزه شده است، مشغول فعالیت هستند.

عطاپور ادامه داد: از محل اعتبارات رودخانه های مرزی نیز، ۶ هزار هکتار از اراضی شهرستان با هزینه کرد ۹ هزار میلیارد ریال احیا شده و برای چهار هزار نفر اشتغالزایی صورت گرفته است.

وی در مورد ایجاد صنایع تبدیلی در شهرستان اظهار کرد: با توجه به اینکه بیشتر میوه های تولیدی در شهرستان به صورت تازه خوری و با قیمت مناسب به فروش می رود از این رو در گذشته به حوزه ایجاد صنایع تبدیلی وارد نشده ایم اما بنا داریم تا در این حوزه نیز ورود کنیم و ضمن ایجاد ارزش افزوده، درآمد پایدار کشاورزان را نیز بالا ببریم.

وی افزود: در زمینه گلخانه نیز اقدامات خوبی انجام شده و در بیش از ۳۰۰ هکتار، گلخانه های بزرگی ایجاد شده است و تمامی محصولات تولیدی شامل گوجه، فلفل و خیار به کشورهای مختلف صادر می شود و زیرساخت های ایجاد گلخانه های بیشتر نیز در حال احداث است.

اختصاص ۱۵ هکتار برای ایجاد واحد فرآوری محصولات معدنی

عطاپور با بیان اینکه در زمینه معدن و شناسایی ظرفیت های شهرستان در این حوزه اقدامات خوبی صورت گرفته است، گفت: بهره برداران در مرحله گواهی کشف هستند و در زمینه کشف آهن، مس و طلا اقداماتی از سوی مس سونگون آذربایجان و بخش خصوصی در این زمینه انجام شده است.

وی اضافه کرد: قرار است معادن شهرستان به صورت تونلی و حفره ای بهره برداری شوند تا محیط زیست تخریب نبیند.

وی با بیان اینکه تمامی معادن پس از کشف و شناسایی در داخل شهرستان فرآوری خواهد شد، افزود: ۱۵ هکتار زمین در شهرک صنعتی برای این منظور خریداری شده است تا صفر تا ۱۰۰ فرآوری محصولات معدنی در شهرستان انجام شود.

سه هزار تخت اقامتی در جلفا وجود دارد

فرماندار شهرستان جلفا به ظرفیت های گردشگری و زیبایی های تاریخی و طبیعی موجود در شهرستان اشاره کرد و گفت: جلفا و ارس زیبایی های منحصر به فردی دارد و با توجه به آثار ثبت شده و در انتظار ثبت این شهرستان در یونسکو، فرصتی برای شهرستان ایجاد شده تا این آثار را به دنیا و گردشگران ایرانی و خارجی بهتر معرفی کنیم.

عطاپور ادامه داد: رویکرد جدید برای جلفا و ارس ایجاد شده و این ابتدای کار است و باید زیرساخت ها را فراهم کنیم ضمن اینکه در حال حاضر سه هزار تخت اقامتی در شهرستان برای اقدامت گردشگران دایر شده است و چندین هتل پنج ستاره در دست ساخت است.

وی افزود: همچنین با منطقه آزاد ارس برای ایجاد زیرساخت در پیرامون آثار تاریخی و طبیعی ثبت شده در شهرستان هماهنگی شده است تا امکانات لازم برای رفاه گردشگران ایجاد شود.