در هر ثانیه ۶ هزار لیتر آب آشامیدنی سالم در تبریز مصرف و به همین میزان نیز تولید می‌شود و در واقع میزان تولید و مصرف آب در حال حاضر در این شهر سر به سر است و اگر مشکل و یا کمبودی در یکی از منابع چهارگانه تامین آب آن ایجاد شود و یا مشترکان مصرف خود را مدیریت نکنند تبریز در ادامه و در روزهای گرم تابستان با مشکل و تنش آبی روبرو خواهد شد.

آب شهرستان تبریز از چهار منبع خط آبرسانی زرینه رود ۵۵ درصد، خط آبرسانی نهند ۱۳ درصد، چاه های دامنه سهند ( هروی، سعید آباد، قزلجه میدان) ۳۱ درصد و قنات ها یک درصد تامین می شود، امسال با توجه به کاهش ۱۲.۵ درصدی بارندگی در آذربایجان شرقی به ویژه در شمال استان، ذخیره و پرشدگی سد نهند به عنوانی یکی از تامین کنندگان آب شرب این شهرستان به ۳.۵ میلیون مترمکعب کاهش یافت و همین امر موجب افت فشار در مناطق شمالی تبریز شد.

پایدارسازی و یکسان کردن کیفیت آب شرب در تمام نقاط شهر به وسیله ایجاد حلقه آبی در دور شهر تبریز به طول تقریبی ۵۶ کیلومتر، یکی از مواردی است که مورد توجه مسوولان ذیربط در این شهرستان بوده و اقداماتی نیز در این راستا از سوی آب منطقه ای آذربایجان شرقی و آب و فاضلاب در دست اقدام است که در صورت تکمیل این طرح، آب شرب کلانشهر تبریز در تمام نقاط این شهر با یک کیفیت و به طور مداوم در دسترس خواهد بود.

حفر چاه های تامین آب مقطعی نیز یکی دیگر از راهکارهایی است که آب و فاضلاب در دست اجرا دارد و با اتمام این طرح، موضوع افت فشار در شمال شهر رفع می شود و تبریز بدون قطعی و افت فشار آب، تابستان امسال را پشت سر خواهد گذاشت.

البته همه این موارد در صورتی اتفاق می افتد که مردم الگوی مصرف را رعایت کنند زیرا که به گفته مسوولان آب و فاضلاب استان، میانگین مصرف آب در تبریز و دیگر شهرستان های استان ۹۰ لیتر بالاتر از کشور و حدود ۲۵۰ لیتر در روز است که صرفه جویی ۱۰ تا ۱۵ درصدی می تواند آبفای شهرستان را در تامین و توزیع آب شرب سالم یاری کند.

۲۷ درصد از آب شرب تبریز هدر می رود

موضوع مهم دیگری که نباید از قلم انداخت فرسودگی شبکه آبرسانی در تبریز است که موجب هدر رفت آب در این شهر می شود به گفته مسوولان، حدود ۲۷ درصد از آب شرب تبریز به دلیل فرسودگی شبکه آبرسانی، هدر می رود که البته این هدر رفت آب در همه جای کشور وجود دارد و با مدیریت صحیح و اصلاح و تعویض شبکه، می توان میزان هدر رفت آب شرب را کاهش داد.

حفر ۲۰ حلقه چاه و ایجاد ایستگاه های تقویت فشار آب در تبریز

مدیر عامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی با اشاره به کاهش بارش های استان در سال آبی جاری اظهار کرد: کاهش بارندگی موجب کم شدن ذخیره آب مخازن سدها و افت سطح آب های زیرزمینی و در نتیجه ایجاد مشکل در تامین آب مورد نیاز برای تصفیه می شود که در سد نهند به عنوان یکی از منابع تامین آب تبریز شاهد آن هستیم و ذخیره آب در این سد به ۳.۵ میلیون متر مکعب رسیده است و در صورت ادامه شرایط فعلی، این سد برای کمتر از یک ماه دیگر آب دارد.

محمد خانی با بیان اینکه افت فشار در برخی مناطق شهر تبریز به جهت افزایش مصرف آب در تابستان طبیعی است، اظهار کرد: محدودیت های مصرف به جهت کاهش آب سد نهند در تبریز اعمال نشده است.

وی به طرح های آبفای استان برای جبران کمبود آب احتمالی در تبریز اشاره کرد و گفت: جایگزین کردن منابع آبی جدید یکی از راه هایی است که می تواند کمبود و یا افت فشار آب در تبریز را در تابستان جبران کند و حفر ۲۰ حلقه چاه جدید و ایجاد ایستگاه های پمپاژ در داخل شهر تبریز، در همین راستا در حال انجام است که تا دهم مرداد ماه جاری تکمیل و وارد مرحله بهره برداری می شود.

سد نهند در استان آذربایجان شرقی در فاصله ۴۳ کیلومتری شمال شهر تبریز، در نزدیکی روستای تازه کند قرار دارد و با هدف تأمین قسمتی از آب شهر تبریز بر روی رودخانه نهند که یکی از شاخه‌های اصلی رودخانه آجی‌چای می‌باشد احداث شده است.

حجم کل مخزن سد نهند در تراز نرمال، ۲۴ میلیون متر مکعب و آب قابل تنظیم سالانه بالغ بر ۳۲ میلیون متر مکعب است.

فشار آب شمال تبریز مردادماه جاری تقویت می شود

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی با اشاره به تکمیل طرح‌ تامین اضطراری آب شرب تبریز از طریق حفر چاه، از تقویت فشار آب شمال این شهر از مرداد ماه جاری خبرداد.

خانی اظهار کرد: در حال حاضر کمبودی در تامین آب شرب تبریز وجود ندارد و برنامه‌ای جهت قطعی آب ناشی از کمبود نیز نداریم و قطعی هم که اتفاق افتاده ناشی از اتفاقات و حوادث مربوط به خط انتقال آب بوده است.

خانی افزود: میانگین مصرف سرانه هر فرد تبریزی در هر شبانه روز به میزان ۲۴۰ لیتر بوده که ۹۰ لیتر بیشتر از میانگین مصرف سرانه کشور به میزان ۱۵۰ لیتر است در واقع به طور میانگین هر شهروند تبریزی ۹۰ لیتر بیشتر از شهروندان بسیاری از شهرهای دیگر کشور آب مصرف می‌کند با این حال تولید و مصرف آب در تبریز در حال حاضر در حالت سر به سر است و اگر مردم در مصرف آب تنها ۱۰ الی ۱۵ درصد رعایت کنند، می‌توانیم تابستان را به راحتی پشت سر بگذاریم.

وی در تشریح آخرین وضعیت سد نهند به عنوان یکی از منابع تولید آب تبریز نیز اظهار کرد: امسال تنها ۲۰ درصد ظرفیت سد نهند پر شده و زنگ خطری برای تامین آب شهر به وجود آورد اما وزارت نیرو در راستای بهبود وضعیت، طرح‌های جایگزین ذخیره نهند را به صورت اضطراری آغاز کرده که تعدادی از پروژه‌های مربوطه به اتمام رسیده و تعدادی نیز در مرحله انتهایی است.

خانی گفت: تمامی ایستگاه‌های پمپاژ این طرح برای تامین فشار آب در شمال شهر تبریز حداکثر تا دهم مردادماه سالجاری به بهره برداری می‌رسد و مردم ساکن این منطقه می‌توانند آب با فشار قوی را دریافت کنند.مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی اضافه کرد: برای این طرح یکهزار میلیارد ریال اعتبار به دستور وزیر نیرو تخصیص یافت و همین امر موجب تسریع در اجرای آن شد.وی در مورد راه‌های افزایش تولید آب در تبریز گفت: تنها راه و چاره افزایش تولید آب و آبرسانی درازمدت در تبریز، تکمیل طرح انتقال آب ارس به تبریز است و این طرح مشکل تامین آب در تبریز و شهرها و روستاهای مسیر این خط را حل خواهد کرد.شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی در قالب یک میلیون و ۸۱۰ هزار مشترک، ۱۰۰ درصد جمعیت شهری در ۷۳ شهر استان را تحت پوشش شبکه آشامیدنی و بهداشتی قرار داده است.مصرف سالانه آب در آذربایجان‌شرقی ۲.۸ میلیارد مترمکعب است.