مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به اختصاص اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومانی از محل مالیات بر ارزش‌ افزوده به روستاهای استان در سال گذشته، از آسفالت‌ریزی ۴۰۰ کیلومتر از راه‌های روستایی استان طی سال گذشته خبر داد .

محمد اسکندری در جمع مردم اهر بابیان این‌که دولت سیزدهم و استاندار آذربایجان‌شرقی راهبرد محرومیت‌زدایی از روستاها را دنبال می‌کنند، خاطرنشان کرد: در این راستا قرارگاه جهاد آب‌رسانی به روستاها در استانداری تشکیل شده است تا اقدامات به‌صورت متحدالشکل پیگیری شود.

وی با اشاره به اینکه جهاد آب‌رسانی پایدار به ۲۱۴ روستا در شهرستان‌های خداآفرین، کلیبر، هشترود و ورزقان طی سال گذشته اجرا شد، اظهارکرد: این طرح‌ها تنها بخشی از اقدامات عدالت‌محور دولت سیزدهم در آذربایجان‌شرقی بود.

اسکندری با اعلام اینکه آب‌رسانی شرب پایدار به ۳۵۲ روستای آذربایجان‌شرقی در قالب جهاد آب‌رسانی در سال‌جاری هدف‌گذاری شده است، خاطرنشان کرد: سال گذشته با تأمین اعتبار ۵۴ میلیارد تومان از سوی خیرین برای ۹۲ روستای استان آب‌رسانی شد.

وی با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی از نظر گازرسانی به روستاها در سال‌جاری به استان سبز کشور تبدیل می‌شود، گفت: در حال حاضر ۹۹.۵ درصد جمعیت روستایی آذربایجان‌شرقی از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند که با تکمیل طرح‌های گازرسانی در سال‌جاری، هیچ روستای بدون گاز نخواهیم داشت.

اسکندری، تقویت و رونق اقتصاد روستاها را از راهبردهای دولت سیزدهم و استاندار آذربایجان‌شرقی عنوان کرد و گفت: دولت سیزدهم از توسعه زیرساخت‌های مناطق روستایی غافل نیست و رویکرد و راهبرد تقویت و رونق اقتصاد روستاها با محوریت معیشت جمعیت روستایی را با جدیت دنبال می‌کند.

وی همچنین از اختصاص ۵۶۵ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی به روستاهای آذربایجان‌شرقی طی سال گذشته خبر داد .

آذربایجان شرقی دارای ۱۴۲ دهستان و ۲ هزار و ۷۰۶ روستا بوده و حدود یک میلیون و ۱۴۵ هزار و ۴۴۲ نفر در این روستاها سکونت دارند.

در حدود ۱۰ هزار کیلومتر راه روستایی در این استان وجود دارد.