مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جلفا گفت: سال گذشته ۲هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان انواع محصولات کشاورزی از گمرک جلفا به حدود ۱۰ کشور جهان صادر شد.

رضا عباسی روز پنجشنبه در گفت و گویی اظهار کرد: این محصولات کشاورزی بیشتر شامل محصولات جالیزی از جمله گوجه فرنگی، خیار و فلفل بوده است.

وی با بیان اینکه ارزش صادرات محصولات کشاورزی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش داشته است، گفت: بر اساس گزارش های رسیده از گمرک ارزش صادرات محصولات کشاورزی از گمرک جلفا ۱۵ درصد افزایش یافته است.

عباسی همچنین یادآور شد: پارسال بیش از ۸۳ هزار تن انواع محصولات کشاورزی از گمرکات این شهرستان پس از بازدید و صدور گواهی بهداشتی صادر شد.

وی با اشاره به اینکه محصولات کشاورزی صادر شده از شهرستان جلفا در سال قبل شامل محصولات دیگری مثل سیب، انواع هسته دارها، مرکبات، صیفی جات، خشکبار، انار، کیوی، انگور و خرما بوده است، افزود: این محصولات از جمله به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، آذربایجان، ترکیه و گرجستان صادر شده است.

وی با اشاره به اهمیت قرنطینه در تضمین سلامت جامعه گیاهی و امنیت غذایی، اظهار کرد: در طول سال گذشته ۷۹ هزار و ۱۰۰ تن انواع محصولات کشاورزی وارد کشور شده و پس از بازرسی و کنترل گواهی بهداشت ترخیص شده است.

عباسی ادامه داد: ۷۰ هزار و ۲۰۰ تن محصولات کشاورزی ترانزیتی نیز مورد بازرسی و زیر نظارت کارشناسان قرنطینه نباتی از مبادی خروجی به کشورهای مقصد هدایت شده است.