معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ارس با بیان این‌که صادرات قطعی از این منطقه در سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه قبل ۱۱۰ درصد افزایش داشت، گفت: رقم صادرات قطعی از ۷۰ میلیون دلار به ۱۴۷ میلیون دلار رسید.

علی نوید روز روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگاران از تراز تجاری مثبت ۱۷۲ میلیون دلاری ارس در سال ۱۴۰۱ خبر داد و خاطرنشان کرد: کشورهای ترکیه، فدراسیون روسیه، آذربایجان، ارمنستان، عراق، گرجستان، مراکش، قزاقستان و ترکمنستان از جمله مقاصد صادراتی محصولات منطقه آزاد ارس در سال گذشته بود.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به رشد تولیدات منطقه در سال گذشته، گفت: میزان تولیدات محصولات صنعتی منطقه آزاد ارس در سال ۱۴۰۰ در حدود ۱۷۲ هزار تن بود که این میزان در سال ۱۴۰۱ با افزایش ۱۰ درصدی به ۱۹۰ هزار تن رسید و میزان تولیدات کشاورزی نیز در این بازه زمانی از ۱۱۸ هزار تن به ۱۳۳ هزار تن افزایش یافت.

وی ادامه داد: ارزش تولیدات صنعتی و کشاورزی منطقه آزاد ارس در سال ۱۴۰۰، بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد ریال بود که در سال ۱۴۰۱ با افزایش ۲۲ درصدی به ۱۳۹ هزار میلیارد ریال افزایش یافت.

نوید با بیان اینکه ترانزیت خارجی از منطقه آزاد ارس بیشتر شده است، خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰، حجم ترانزیت منطقه ۲۲۲ میلیون دلار بود که این رقم با افزایش ۷۳ درصدی به ۳۸۴ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ رسید.

وی اضافه کرد: تعداد شاغلان در محدوده منطقه آزاد ارس در سال ۱۴۰۰، ۱۷ هزار و ۸۲۲ نفر بود که این تعداد در سال ۱۴۰۱ به ۱۸ هزار و ۹۱۰ نفر افزایش یافت.

منطقه آزاد ارس در شمال غرب کشورمان و در مجاورت جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار گرفته است و با وسعت ۵۱ هزار هکتار ۱۳۷ کیلومتر با تبریز فاصله دارد.

در مناطق آزاد تجاری تسهیلات ویژه‌ای نسبت به سرزمین اصلی به سرمایه‌گذاران اعطا می‌شود که به‌ طور معمول شامل تخفیف مالیاتی، در اختیار دادن زمین و غیره می‌شود.

در ۲ زون (بخش) صنعتی این منطقه بیش از ۱۵۰ واحد تولیدی و صنعتی فعالیت می کنند و بزرگترین واحد تولیدات گلخانه ای کشور در منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس واقع است.