رییس دانشگاه تهران از فراهم شدن فضای فیزیکی برای استقرار شعبه های شرکت های دانش بنیان دانشگاه در منطقه آزاد ارس خبر داد و گفت: حمایت سازمان منطقه آزاد ارس برای تسریع در عملیاتی شدن طرح توسعه پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه تهران، بر توسعه پایدار و پایداری توسعه این منطقه تاثیر مستقیم دارد.

سید محمد مقیمی روز یکشنبه در نشست مشترک با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس اظهار داشت: انتظار از مناطق آزاد کشور این است که نقش محوری در جذب و ساماندهی ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی کشور در این مناطق داشته باشند و علاوه بر بهره‌گیری از رویکرد علمی در برنامه تحولی مناطق آزاد، نوعی مرکزیت هم در راستای گسترش همکاری دانشگاه‌های کشور با کشورهای هم‌مرز پیدا کنند.

وی با اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای همکاری مشترک با سازمان منطقه آزاد ارس به منظور راه‌اندازی مراکز علمی تحقیقاتی مشترک با سایر دانشگاه‌ها در این منطقه آزاد، گفت: این مراکز علمی تحقیقاتی با هدف انجام پژوهش برای حل مسائل منطقه آزاد ارس و همچنین مشارکت در تدوین برنامه‌های راهبردی عملیاتی برای این منطقه و همچنین به عنوان نقاط کانونی با ماموریت ویژه گسترش همکاری دانشگاه تهران با دانشگاه‌های تراز اول کشورهای همسایه ایجاد شوند.

مقیمی افزود: جهت‌گیری دانشگاه تهران به سمت تحقق «دانشگاه حل مسئله» است که در این راستا فعالیت‌های علمی و پژوهشی با نگاه به حل مسائل جامعه و کشور ساماندهی می‌شوند. با این نگاه، توجه ویژه پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه به حوزه‌های آب و کشاورزی با توجه به ظرفیت استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و همچنین منطقه آزاد ارس، می‌تواند با جاری و ساری کردن نگاه علمی در این حوزه‌ها، موجب حل مشکلات و ارتقای بهره‌وری در مزیت‌های نسبی این منطقه از کشور شود.

وی از افزایش دانشجویان بین‌الملل به عنوان یکی از اهداف گسترش پردیس‌های بین‌الملل دانشگاه تهران نام برد و افزود: پردیس بین‌المللی ارس دارای ظرفیت مناسبی برای جذب دانشجویان کشورهای همسایه به ویژه عراق و ترکیه است و تقویت زیرساخت‌های این پردیس بین‌المللی با حمایت سازمان منطقه آزاد ارس می‌تواند در تحقق این هدف موثر باشد.

مقیمی با اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای رونق فعالیت‌های دانش‌بنیان در منطقه آزاد ارس، گفت: با فراهم شدن فضای فیزیکی مناسب در منطقه آزاد ارس، برخی شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برای ایجاد شعبه در منطقه آزاد ارس آمادگی دارند که در این صورت امکان مناسب‌تری به منظور بازاریابی محصولات دانش‌بنیان ایرانی و توسعه صادرات آنها به کشورهای همسایه فراهم می‌شود.

رییس دانشگاه تهران، راه‌اندازی شعبه پارک علم و فناوری دانشگاه در منطقه آزاد ارس را موجب رونق فعالیت‌های دانش‌بنیان در این منطقه دانست و اظهار داشت: با راه‌اندازی این شعبه، شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور جدید متناسب با ظرفیت‌های محلی و همچنین استعدادهای کشورهای هم‌مرز، تحت نظارت و حمایت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران امکان استقرار پیدا خواهند کرد.

در ادامه این نشست مجید کیانی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با حمایت از طرح توسعه پردیس بین‌المللی ارس، بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانشگاه تهران در زمینه توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان و استقرار واحدهای فناور در منطقه آزاد ارس تاکید کرد.

وی افزایش جذب دانشجویان کشورهای همسایه توسط پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه تهران را موجب رونق گرفتن منطقه آزاد ارس دانست و گفت: برای توسعه زیرساخت‌ها و ایجاد جذابیت برای جذب بیشتر دانشجویان غیرایرانی آمادگی کامل داریم.

کیانی با ابراز تمایل برای راه‌اندازی مراکز علمی تحقیقاتی مشترک با سایر واحدهای دانشگاهی در منطقه آزاد ارس، تاکید کرد: این اقدام با محوریت دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه جامع، یک اقدام زیربنایی برای توسعه منطقه آزاد ارس محسوب می‌شود.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در پایان با استقبال از رویکرد رییس دانشگاه تهران در زمینه جهت‌گیری دانشگاه به عنوان نهاد حل مسئله، خواستار نگاه همه‌جانبه به رفع مشکلات و توسعه مناطق آزاد از مناظر فرهنگی، اقتصادی، صنعتی و غیره شد.