رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید مطالبات به حق مردم شنیده شود، گفت: جامعه پویا و زنده حق اعتراض و انتقاد و البته مطالبه دارد.

محمدباقر قالیباف روز شنبه در جمع راهپیمایی کنندگان یوم الله ۲۲ بهمن مردم تبریز، افزود: باید توجه داشت که کارآمدی در سایه عمل به مطالبه مردم است و چون انقلاب ما صبغه دینی و اسلامی دارد نباید با تصمیمات غلط موجب طمع دشمنان شده و اگر ضعف هایی داریم نباید آنها را در سایه دین پنهان کنیم و به آنها بی توجهی نشان دهیم و باید قدرت حل مساله را در نظام تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه توجیه نابجا شیوه ای غلط و ناپسند در مقابل ضعف های عملکرد است، اظهار کرد: ما مسئولان باید بدانیم که کشور ما پویا و زنده است و کشوری که چنین خصوصیاتی دارد باید حق مطالبه، انتقاد ، اعتراض، مشارکت داشته باد که این مسایل در طول سال های پس از انقلاب اسلامی بارها مشاهده شده است.

قالیباف ادامه داد: این کشور دشمن سرسخت، فرصت طلب، بهانه جو و البته هوشمند دارد که در قالب جنگ ترکیبی از کاخ کوخ می سازد که هنر ما مسئولان این است که هم مطالبات مردمی را ببینیم و هم باعث طمع ورزی دشمنان نشویم که این امر جز با مرزبندی با دشمن میسر و ممکن نمی شود.

وی با تاکید بر بازنگری در روش ها و شیوه های حکمرانی، امیدوارسازی مردم با تکیه بر جوانان و نخبگان را ضروری دانست و یادآور شد: برای حکمرانی نیازمند تحول هستیم و این تحول نیز نیازمند توجه به جوانان، زنان و نخبگان است تا بتوانیم در مسیر بیانیه گام دوم توسعه روز افزون کشور را مححق سازیم.

قالیباف بازنگری در شیوه ها در چارچوب گام دوم انقلاب اسلامی را ضرورت اجتناب ناپذیر کشور دانست و افزود: در مجلس شورای اسلامی و دولت عزم جدی برای ایجاد تحولات اقتصادی و اجتماعی در قالب برنامه هفتم توسعه کشور که از سال ۱۴۰۲ شروع می شود، وجود دارد و همه مصمم هستیم تا در این راستا قدرت اقتصادی و خرید مردم افزایش پیدا کند.

وی از کارآمدی به عنوان حق الناس یاد کرد و با بیان اینکه ناکارآمدی و بی توجهی به خواسته های مردم گناهی نابخشودنی است، گفت: مردم برای اسلامی و ایران نه با ما که با خدای خود معامله کرده اند و ما نباید با ندانم کاری و ناکارآمدی مردم را ناامید کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران بدون مردم را بی معنی دانست و با تاکید بر اینکه بقای این نظام وابسته به حضور مردم در صحنه های مختلف است، یادآور شد: قدرت این نظام الهی بعد از خدا متوجه آحاد مردم است و امروز این مردم بابصیرت با حضور گسترده خود در راهپیمایی ۲۲ بهمکن بار دیگر عشق و علاقه خود به نظام اسلامی را نشان دادند.

قالیباف حضور پرشور مردم ایران، آذربایجان و تبریز در جشن انقلاب را نشانه ای بارز از دلدادگی مردم به انقلاب خود برشمرد و اظهار کرد: این حضور باشکوه تجدید بیعت با آرمان های امام و رهبری و شهدا است و باید همواره قدردان خون پاک شهدایی باشیم که برای آبیاری نهال انقلاب جان خود را در کف دست گرفتند.

وی با اشاره به اینکه امام راحل در دوران مبارزات انقلاب اسلامی به الله اکبر مردم مفهومی دیگر بخشید، ادامه داد: امام اعتماد به نفس را به ملت ایران بازگرداند و شعار ما می توانیم را با مجاهدت خود و به برکت خون شهدا و بصیرت امت حزب الله برای مردم ارزانی داد.

قالیباف با بیان اینکه امام عزت را با پیروزی انقلاب اسلامی به مسلمانان جهان هدیه کرد و باعث احیای مجدد اسلام شد، گفت: در این میان مردم دلاور تبریز و آذربایجان با خلق قیام خونین ۲۹ بهمن سال ۱۳۵۶ بر استمرار مبارزات مردمی قوت بخشید و پیروزی انقلاب اسلامی را تسریع کردند.

وی ادامه داد: مردم تبریز همواره در طول تاریخ جلودار بوده و مدافع راستین اهل بیت و فرهنگ عاشورایی بوده اند و بارها در طول سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی بیعت خود را با آرمان های امام و منویات رهبری و خون شهدا ثابت کرده اند.

قالیباف شاخصه اصلی تبریز و آذربایجان را شهدای محراب و شهدای عاشورایی دانست که همین جان فشانی در شرایط کنونی نیز در عرصه های اقتصادی و اجتماعی دیده می شود، به گونه ای که امروز در جنگ اقتصادی کار آفرینان آذربایجانی در صنعت و تجارت در خظ مقدم قرار گرفته اند.