مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از خرید تضمینی ۱۰۸ هزار و ۴۲ تن گندم(از سطح ۲۳۴ هزار هکتار گندم زار) از کشاورزان استان در سال‌جاری خبر داد.

جلال رحیم زاده ، در تشریح این خبر، اظهار کرد: میزان خرید محصول گندم استان در مدت مشابه سال گذشته برابر ۷۵ هزار و ۱۲۱ تن بود که امسال تا ۳۰ درصد افزایش خرید داشتیم.

وی افزود: میزان خرید توافقی گندم در آذربایجان شرقی نیز برابر ۸۴۱۴ تن بوده و بیش از ۱۷ هزار تن خرید گندم مربوط به گندم‌های مانده از سال ۱۴۰۰ است. 

وی اعلام کرد: کل میزان گندم خریداری شده در سالجاری ۱۲۴۹ میلیارد تومان بوده که تاکنون ۱۱ درصد از آن برابر مبلغ ۱۲۸ میلیارد تومان به گندم کاران پرداخت شده است. طلب گندم کارانی که تا ۲۴ تیرماه گندم خود را به مراکز خرید تضمینی تحویل داده‌اند نیز امروز و فردا به حساب آن‌ها واریز می‌شود.

رحیم زاده با بیان این‌که سرعت پرداخت معوقات گندم کاران افزایش یافته است، تاکید کرد: کشاورزان گندم تولیدی خود را به مراکز خرید تحویل دهند و از تحویل گندم به غیر مراکز خرید خودداری کنند. 

وی در ادامه به بیان شاخص‌های فنی برای ورود کشاورزان در طرح جهش تولید در دیم‌زارهای سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ پرداخت و اظهار کرد: مواردی چون عقد قرارداد طرح جهش تولید در دیم‌زارها با مراکز جهاد کشاورزی و کارشناسان پهنه و ثبت در سامانه دیم‌زار، تحت پوشش بیمه قرار گرفتن کلیه سطوح زیر کشت طرف قرارداد طرح جهش تولید در دیم‌زارها، تقبل زارع برای کشت مستقیم و بدون شخم با کارنده‌های مستقیم و پوشیدن شدن حداقل ۳۰ درصد از سطح مزرعه از بقایای کشت سال قبل از شاخص‌های فنی برای ورود کشاورزان در طرح جهش تولید در دیم‌زارها است. 

وی خاطرنشان کرد: استفاده از کودهای بذرمال برای بذور خودمصرفی، مبارزه به هنگام با عوامل زیان رسان استفاده از ارقام زراعی مناسب هر منطقه و … از دیگر مواردی است که باید کشاورزان در طرح جهش تولید در دیم‌زارها رعایت کنند.