سخنگوی شورای اسلامی شهر ارومیه با اشاره به مساعدت مالی پنج میلیارد تومانی دولت به شهرداری ارومیه در سال جاری گفت: قرار نگرفتن ارومیه در رده کلانشهرها به لحاظ جمعیتی، مانع از جذب اعتبارات ملی می‌شود.

توماج وحید افشار روز پنجشنبه در گفت وگویى با اشاره به مقایسه کمک مالی پنج میلیارد تومانی دولت به شهرداری ارومیه با کمک چند ده میلیاردی به شهرداری‌های کلانشهرهای کشور، افزود: بخش عمده‌ای از این تفاوت پرداختی به مباحث مربوط به اختلاف آماری مربوط به جمعیت شهر ارومیه است.

وی اضافه کرد: طبق آمار استخراجی از سرانه مصرفی و تولید، جمعیت شهر ارومیه حدود ۹۳۰ هزار نفر است اما آمار رسمی سازمان برنامه و بودجه براساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ چمعیت این شهر را ۸۱۰ هزار نفر اعلام کرده همین اختلاف ۱۰۰ هزار نفری سبب شده ارومیه کلانشهر محسوب نشده و از اعتبارات کلانشهرها محروم شود.

عضو شورای اسلامی شهر ارومیه همچنین با انتقاد از نمایندگان مجلس در پیگیری مشکلات مدیریت شهری در این حوزه، ادامه داد: کمک مالی ۵ میلیاردی به شهرداری ارومیه به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی با اعلام اینکه این موضوع در نطق پیش از دستور اولین صحن شورا مطرح می‌شود، اظهار کرد: کمک مالی پنج میلیاردی به شهرداری ارومیه هر دلیلی هم داشته باشد، قابل قبول نیست و بهتر است تا همین مقدار اندک نیز عودت داده شود تا تلنگری برای مسوولان ملی و منطقه باشد.

وحید افشار همچنین از اختصاص نیافتن سهم شهرداری ارومیه از جرایم رانندگی نیز انتقاد کرد و گفت: جذب اعتبار برای مدیریت شهری ارومیه نیازمند عزم همگانی مسوولان است.