مدت زيادى از معرفى سامانه "بازرگام" از سوى دولت سيزدهم نميگذرد. اين سامانه در تلاش است تا از آنچه كه " تنظيم بازار " ناميده ، محصولات خود را با قيمت متعادل آن هم به شكل ارسال به درب منازل ، عرضه نمايد.

هرچند این سامانه در بخش “درباره ما” اعلام کرده که تاریخ تاسیس آن به بهمن سال ١٣٩۶ بر مى گردد اما به نظر مى رسد علیرغم حمایت دولتى از آن ، در طول این سالها مسیر آسانى براى نیل به اهداف تعیین شده ى خود نپیموده و براى حضور قدرتمند در بازارهمچنان نیازمند پشتیبانى و تبلیغات گسترده است.

این سامانه ، در تبریز و ارومیه هم اکنون تنها به فروش ٩ محصول اکتفا کرده و در مقایسه با شهرهایى مثل تهران و اصفهان از تنوعبسیار کمترى برخوردار است. 

با گذر از اینکه دیده شده ، برخى از سفارش هاى مشتریان که موقع خرید در سایت موجود بوده اما در زمان تحویل اعلام شده: نداریم ومبلغ به شکل مجازى به حسابتان واریز مى شود! یا به طور مثال در مورد مرغ یخ زده چند روزى عنوان “تمام شد” نمایش داده مى شود ؛ در نهایت ختم به نارضایتى کاربران شده و تصویرى لغزان از بازرگام در اذهان عمومى تداعى کند. 

این سامانه میتوانست در روزهاى اخیر با نقش آفرینى بهتر در عرضه به موقع محصولاتى مانند سیب زمینى که قیمت آن با نوسان هاى متعددى مواجه شده ، موجب ثبات نرخ آن شده و از سوداگرى هاى دلالان جلوگیرى کند تا مانع از فشار به قشر کمتر درآمد جامعه باشد.

از سوى دیگر ، دیده شده این سامانه براى خریدهاى بالاى ٨٠٠ هزار ریال ارسال رایگان داشته  و براى خریدهاى کمتر از آن، مبلغ٢٠٠ هزار ریال از مشتریان مطالبه مى کند که این رقم در عمل با قیمت یک کیلو مرغ یخ زده برابر بوده و تنوع کالا در شهرهایى مثل تبریز و ارومیه به حدى نیست که کاربران را براى خریدهاى بیشتر ترغیب کند. 

شاید انتظار براى ارائه هرچه بیشترِ کالاهاى اساسى از این سامانه زود باشد ولى قیمت گذارى دستورى براى دستکم ٢٠ کالایى که ازسوى دولت مطرح شده و در بازرگام موجود نیست ، موضوعى بحث برانگیز باشد.

در آستانه سال جدید و ماه مبارک رمضان ، اگر این سامانه بتواند در تامین و عرضه میوه براى عید نوروز و مایحتاج عمومى براى ماه رمضان موفق عمل کند ، به طور حتم رضایتمندى حداکثرى را کسب خواهد کرد.

گفته شده این سامانه رفته رفته به جایگاه اصلى خود که همان تنظیم بازار است ، خواهد رسید اما ادامه وضعیت کنونى “بازگشت آبرفته به جوى را” براى مدیران آن سامانه با چالش هاى بزرگ مواجه ساخت. 

  • نویسنده : سيدهادى شاطرموسوى