رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: از عصر امروز دوشنبه، گذر امواج تراز میانی جو و شرایط فصلی و محلی موجب بارش رگبار باران، بروز سیلاب و در نواحی مستعد بارش تگرگ در استان می‌شود.

محمد امیدفر: بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی و آخرین تصاویر ماهواره ای، این وضع همچنین موجب ابرناکی، وزش باد گاهی به نسبت شدید و غرش آذرخش می شود.

وی با بیان اینکه این وضع کلیه نواحی استان به ویژه نواحی شمالی را در بر می گیرد، اظهار کرد: به دنبال بارش های رگباری، احتمال سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه های فصلی وجود دارد، بر این اساس مسافران و علاقه مندان به طبیعت از اتراق در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها و رفتن به مناطق مرتفع و کوهستانی پرهیز کنند.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به بارش تگرگ در نواحی مستعد استان، گفت: احتمال بروز خسارت به باغات وجود دارد بنابراین کشاورزان به توصیه های کارشناسان جهادکشاورزی توجه کنند.

امیدفر ادامه داد: در این مدت با توجه به وزش باد به نسبت شدید، احتمال سقوط یا پرتاب اجسام سبک، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و خسارت به سازه های سبک وجود دارد بر این اساس محکم کردن سازه های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال و فرسوده ضروری است.

وی با اشاره به اینکه فعالیت این سامانه در نیمه جنوبی استان نیز موجب نفوذ یا خیزش گرد و خاک، کاهش دید و کیفیت هوا می شود، یادآور شد: روزهای چهارشنبه و پنجشنبه دوباره جوی پایدار در استان حاکم می شود.

امیدفر، افزود: در ۲۴ ساعت گذشته سراب با دمای ۱۲ درجه و جلفا با دمای ۲۶ درجه بالای صفر به ترتیب خنک ترین و گرمترین شهرهای استان بوده و دمای تبریز در خنک ترین زمان به ۲۳ درجه سانتی گراد رسید.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک بوده ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

آذربایجان شرقی همواره زیر تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و ربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.