ترکیه که به مقصد اصلی زباله‌های اروپا تبدیل شده است، واردات زباله های پلیمری مانند کیسه های پلاستیکی و پلی استایرن را ممنوع کرد.

به دنبال اعتراض عمومی نسبت به تصاویر زباله‌هایی که به طور غیرقانونی در کنار جاده‌ها ریخته و سوزانده می‌شود، ترکیه سه شنبه شب واردات زباله‌های پلاستیکی را ممنوع کرد.

بر اساس اطلاعیه وزارت بازرگانی ترکیه که در روزنامه رسمی دولت منتشر شد، پلیمرها باید از مواد زائد قابل واردات به ترکیه حذف شود.

وزارت بازرگانی ترکیه ۴۵ روز به شرکت‌ها فرصت داد تا مراحل گمرکی زباله هایی را که قبلاً ترانزیت شده اما هنوز به این کشو.ر نرسیده‌اند را تکمیل کنند.

این تصمیم در حالی اتخاذ می‌شود که نشریه گرین پیس این ماه در گزارشی نوشت، پس از آنکه چین واردات انواع پلاستیک را در سال ۲۰۱۷ ممنوع کرد، ترکیه به وارد کننده اصلی زباله‌هایی از انگلیس تبدیل شده است.

در گزارش گرین پیس آمده است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال گذشته ۲۰ برابر بیشتر از سال ۲۰۱۶ زباله های پلاستیکی به ترکیه صادر کردند، در حقیقت باید گفت حجم واردات زباله ترکیه از کشورهای اروپایی از ۲۲ هزار تن به ۴۴۷ هزار تن رسیده است.

اطلاعات یورواستات نیز  نشان می‌دهد ترکیه تقریباً یک چهارم زباله های پلاستیکی صادر شده توسط کشورهای اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ را  وارد کرده است.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، تصمیم ترکیه در ممنوع کردن واردات بازیافت پلاستیکی این امکان را داد که بازار جهانی بازیافت را کاملاً تغییر شکل دهد.