یکی از ویژگی‌های بارز تیم فوتبال تراکتور در سال ۹۹، تغییر زیاد مربیان بود که برای تیمی که در کورس قهرمانی رقابت می‌کند، نکته مثبتی به حساب نمی‌آید.

سال ۹۹ سالی بر فراز و نشیب برای تراکتور بود. سرخ‌های تبریزی روزهای تلخ و شیرینی را تجربه کردند و حتی توانستند قهرمانی در جام حذفی را تکرار کنند. نیمکت این تیم باز هم لرزان بود و مدیریت و مالک متمول باشگاه یعنی محمدرضا زنوزی دست به تغییراتی گسترده در تیم زد.

تلاش برای آسیایی ماندن

تراکتور مدل ۹۹ بهتر از سه، چهار سال اخیر بود. این تیم علی رغم تغییرات مختلف روی نیمکت، توانست با برتری برابر استقلال برای دومین بار در تاریخ خود، قهرمان جام حذفی شود و این جام را به تبریز ببرد. تراکتور با شکست پاس همدان، نود ارومیه، مس کرمان و نفت مسجدسلیمان به فینال این رقابت‌ها رسید تا برابر استقلالی قرار بگیرد که توانسته بود در نیمه‌نهایی پرسپولیس را در ضربات پنالتی شکست دهد. تراکتوری‌ها نیمه اول را طوفانی آغاز کردند سه بار توسط خانزاده، دژاگه و ایمانی به گل برسند و تلاش‌های استقلال و گل های قایدی و مطهری در نیمه دوم فایده نداشت تا شاگردان الهامی با نتیجه ۳ بر ۲ برابر رقیب تهرانی خود پیروز شوند و برا دومین بار تاریخ خود قهرمان جام حذفی فوتبال ایران شود.

در لیگ نوزدهم، تراکتوری‌ها جدال سختی برای گرفتن سهمیه با فولاد، استقلال، سپاهان و شهرخودرو داشتند و در نهایت توانستند به رده چهارم برسند و جواز حضور در لیگ قهرمانان را کسب کنند. البته قرمزهای تبریزی هم از طریق جام حذفی و هم از طریق لیگ موفق به کسب این سهمیه شدند و قهرمانی جام حذفی حضور آن‌ها در مرحله گروهی را مسجل کرد. در لیگ بیستم، شرایط تراکتور خیلی خوب پیش نرفت و آن‌ها خیلی زود از کورس قهرمانی جا ماندند و حالا هدف اصلی آن‌ها گرفتن سهمیه است. تراکتور با ۱۱ امتیاز اختلاف با صدر جدول و کسب ۲۶ امتیاز در رده پنجم قرار دارد و سال سختی در انتظار خطیبی و شاگردانش است.

نیمکت لرزان تبریز

به نظر می‌رسد معیار و مقیاس انتخاب مربی در تبریز فرق دارد. کارنامه سال‌های اخیر مربیان خیلی برای زنوزی و باشگاهش مهم نیست و آن‌ها تنها علاقه دارند مربیانی را بیاورند که یا هواداران دوست داشته باشند یا نام‌های بزرگی در گذشته برای خود دست و پا کرده‌اند. این تیم تبریزی توانست با ساکت الهامی قهرمان جام حذفی شود و به رده چهارم لیگ برسد اما انگار نام الهامی مدیران این باشگاه را راضی نمی‌کرد و تصمیم گرفتند سکان هدایت تراکتور را به دست منصوریان بسپارند. منصوریانی که بیشتر از ۵ هفته در تبریز دوام نیاورد و خیلی زود از سمتش برکنار شد.

در اقدامی عجیب، مسعود شجاعی مسئولیت فنی تیم را تا زمان مشخص شدن سرمربی جدید برعهده گرفت و توانست در ۱۰ هفته‌ای که هدایت تیمش را برعهده داشت، نتایج نسبتا خوبی بگیرد. در نیم‌فصل لیگ بیستم، تراکتوری‌ها موفق شدند رسول خطیبی را از نیمکت آلومینیوم جدا کنند و به روی نیمکت خود بنشانند. ۴ امتیاز از ۹ امتیاز ممکن، حاصل کار خطیبی در تراکتور بوده و این مربی کار سختی در ادامه فصل خواهد داشت.

تصمیم‌های غیرمنتظره زنوزی

تغییر الهامی، آن هم پس از موفقیت تراکتور اتفاقی عجیب بود و این تنها یک نمونه از تصمیمات عجیب مالک متمول تراکتور بود. نقل و انتقالات تابستانی و شفاف‌سازی محمد علیپور باعث شد تا او که به عنوان مدیرعامل باشگاه منصوب شده بود، از سمتش استعفا دهد و جواد سیاح جای او را بگیرد. حواشی این باشگاه در پایان سال ۹۹ بیشتر شد؛ جایی که رحیمی، معاون باشگاه پس از صحبت‌هایی در خصوص مسائل فنی و همچنین جدایی ۳ ستاره این تیم یعنی احسان‌حاجی‌صفی، اشکان دژاگه و مسعود شجاعی از سمتش اخراج شد.

پس از جدایی ناگهانی حاجی‌صفی، شایعات در خصوص جدایی دژاگه و سجاعی نیز بالا گرفت و حتی منابع غیر رسمی خبر از توافق اشکان با آبی های پایتخت بودند اما در آخرین روزهای نقل و انتقالات زمستانی این اتفاق نیافتاد تا این دو کاپیتان سابق تیم ملی باز هم در تبریز و با پیراهن قرمز تراکتور در لیگ توپ بزنند.

  • منبع خبر : ایسنا